Nesër përfundon afati që të arrijnë fletëvotimet nga diaspora – deri tani KQZ ka pranuar afër 4600 pako

Që nga 15 shtatori kur edhe është hapur periudha e votimit përmes postës ende është duke vazhduar procesi i votimit për zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

14.10.2021 / Zgjedhjet

Nesër përfundon afati që të arrijnë fletëvotimet nga diaspora – deri tani KQZ ka pranuar afër 4600 pako
Foto: Ilustrim

Ndërsa, nesër më 15 tetor është afati i fundit kur duhet që të arrijnë fletëvotimet nga diaspora.

Deri tani Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) numri i pakove të supozuara me fletëvotime nga diaspora është 4 mijë e 590.


Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valmir Elezi.

“Numri i pakove të supozuara me fletëvotime të cilat janë tërhequr nga shërbimi votues i KQZ-së, deri më 13 tetor, është 4,590”, ka thënë ai.

Ndryshe, numri i qytetarëve me të drejtë vote jashtë vendit, që kanë arritur të regjistrohen me suksesshëm si votues jashtë Kosovës është 15 mijë e 532.

Ndërsa, ky proces i aplikimit për regjistrim si votues jashtë Kosovës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit kishte filluar më 10 korrik dhe kishte përfunduar më 18 gusht.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *