Vihet gurthemeli i çerdhës së qytetit në Suharekë

Vihet gurthemeli i çerdhës së qytetit në Suharekë

Ashtu siç është paralajmruar ditë më parë nga Kryetari i Komunës, Bali Muharremaj, sot është vënë gurthemeli i çerdhës së re në Komunën e Suharekës.

Komunën e Suharekës sot e ka vizituar Ministri i Arsimit Ramë Likaj dhe Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit  Blerim Kuçi, ku u pritën nga Kryetari Muharemaj dhe Drejtori i Arsimit Bajselmani.

Gjatë kësaj vizite ku u përuruan dy shkolla fillore, një në fshatin Leshan dhe një në fshatin Dobërdelan, u vë edhe gurthemeli i çerdhës së re e cila do të ndërtohet në lagjen “Fidanishtja”.


Në një prononcim për SuharekaOnline, Drejtori i Arsimit në Komunën e Suharekës, Remzi Bajselmani bëri të ditur se çerdhja e re do të ketë hapsirë të mjaftueshme dhe do t’i plotësojë kërkesat e qytetarëve.

” Sot po fillon fillon një objekt shumë i rëndësishëm në Suharekë, po fillon ndërtimi i çerdhës së re për fëmijë nga mosha 0-5 vjet, jam i gëzuar sepse Kosova e ka kuptuar se edukimi bazik fillon pikërisht në çerdhe” u shpreh Bajselmani.

Kapaciteti dhe hapësira e çerdhës përfshijnë 10 dhoma mësimi me dhoma përcjellëse, në total çerdhja do të jetë rreth 1800 metra katror bëri të ditur Bajselmani për SuharekaOnline.

Bajselmani tha se punimet për këtë çerdhe do të jenë më afatëgjate, nëse ndërtohet sipas planifikimit do të përfundohet brenda dy viteve.

Gjithashtu Bajselmani tha se me hapjen e çerdhës së re do të shtohet edhe numri i të punësuarve sepse çerdhja aktuale në komunën tonë, “Flutrat”, nuk po i përmbushin kërkesat të cilat janë të shumta nga qytetarët.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës