Bizneset Vende Pune Ofertat

Si ndikon kafja tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

Si ndikon kafja tek njerëzit që vuajnë nga ankthi

26.07.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Njerëzit që vuajnë nga ankthi duhet të tregojnë kujdes me kafenë.

Ekspertët thonë se kafeja i vjen në ndihmë njeriut për t’i dhënë atij më shumë aftësi përqendrimi dhe energji. Megjithatë, tek njerëzit që vuajnë nga ankthi, kafeja shkakton probleme të mëdha.

Ajo mund të përkeqësojë shumë prej simptomave të ankthit.

Ekspertët reakomandojnë vendosjen e limiteve dhe krijimin e një strategjie të shëndetshme për pirjen e kafesë.

Për shembull, konsumi i mbi 400 mg kafeje në një filxhan të vetëm mund të shkaktojë ankth dhe stimulim të tepërt nervor. Përveç tyre, kjo sasi kafeje mund të luhasë rrahjet e zemrës dhe të shkaktojë të përziera.

Një filxhan kafeje përmban rreth 100 gramë kafe ndërsa një pije energjike përmban 400 mg kafe.

Konsumi i rregullt i kafesë tek njerëzit që vuajnë nga ankthi mund t’i fusë ata në një rreth vicioz të keq. Duke qenë se kafeja nxit ankthin, njeriu e ka më të vështirë të flejë siç duhet, ka më pak energji në mëngjes dhe e nis ditën me një kafe tjetër. Ky rreth vizioz vazhdon çdo ditë duke i përkeqësuar simptomat.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e një deri në dy filxhanëve kafeje në ditë pa ëmbësues shtesë për të qenë më të sigurtë.

Bimët mjekësore që ndihmojnë kundër ankthit

Njeriu mund ta mbajë ankthin nën kontroll duke konsumuar me kujdes disa bimë mjekësore.

Kamomili

Kamomili ka efekt qetësues dhe nxit gjumin.

Ky efekt është si pasojë e një flavonoidi që ndërlidhet me receptorët e trurit.

Sipas studimeve, pirja e përditshme e këtij çaji për tetë javë me rradhë luan një rol kryesor në pakësimin e simptomave të ankthit.

Levanda

Lavanda me aromë të mirë është një kurë ideale kundër pagjumësisë, lodhjes, depresionit dhe ankthit.

Ajo ka efekt pastrues për trupin dhe shpirtin, madje ka ndikim të fortë në zbutjen e simptomave të ankthit.

Lule Sahati

Në fillimet e saj, Lulja e Pasionit apo Lule Sahati është përdorur për të trajtuar histerinë dhe nervozizmin.

Ekspertët e AgroWeb.org shpjegojnë se kjo lule rrit nivelet e acidit gamma aminobutyric në tru dhe rrit ndjesinë e qetësisë.

Studimet kanë treguar se pacientët që kanë marrë suplementë të lules përpara ndërhyrjes kirurgjikale kishin më pak ankth dhe zgjoheshin më qetë nga anestezia.

Bari i Bletës

Bari i bletës është pjesë e familjes botanike të mentes.

Kjo bimë është përdorur kundër stresit dhe ankthit që në Mesjetë.

Ajo ka efekt qetësues dhe gjumësjellës./AgroWeb.org

Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë