Parashikimi i motit, kryesisht vranët dhe me intervale me diell

Mëngjesi i sotëm do të jetë i ftohtë e me ngrica. Gjatë ditës parashihet të ketë vranësira kalimtare e herë-herë edhe intervale me diell.

21.12.2021 / Lajme

Parashikimi i motit, kryesisht vranët dhe me intervale me diell
Foto: Herolind Bytyçi - Hallka

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri në -1 gradë Celsius, ndërsa makinalet do të lëvizin ndërmjet 1-7 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot i vranët dhe me intervale të gjata me diell. Prezenca e masave ajrore nga veriu do të ndikoj që në fushat termike të kemi rënie, sidomos në vlerat e minimaleve. Minimalet do të lëvizin ndërmjet -6 deri në -1 gradë, në viset malore për 2 gradë më ulët në dy vlerat ekstreme, ndërsa temperaturat maksimale parashihen të lëvizin ndërmjet 1-7 gradë Celsius.


Masat e ftohta mbeten prezent deri ditën e enjte, ku më tej parashihet ardhja e masave të ajrit nga jugu dhe jugperëndimi i vendit gjë që do të ndikojnë në rritjen e grafikut të fushave termike.

Do të fryjë erë nga veriu dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-6m/s”, ka njoftuar Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *