Borrell: BE duhet të jetë e aftë për ta mbrojtur Evropën duke ndërtuar një shtyllë të fortë brenda NATO-s

15.04.2024

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ua ka përcjellur një mesazh vendeve anëtare.

Borrell: BE duhet të jetë e aftë për ta mbrojtur Evropën duke ndërtuar një shtyllë të fortë brenda NATO-s Foto: European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell speaks during a debate on the humanitarian situation in Gaza, at the European Parliament in Strasbourg, eastern France on November 22, 2023. (Photo by FREDERICK FLORIN / AFP) (Photo by FREDERICK FLORIN/AFP via Getty Images)

Borrell iu bëri thirrje atyre që të reagojnë me vendosmëri ndaj luftërave që po zhvillohen aktualisht në Ukrainë dhe Izrael, si dhe ndaj përfshirjes. të Iranit, Palestinës.

Ai tha se BE-ja duhet të bëhet e aftë për të mbrojtur Evropën duke ndërtuar një shtyllë të fortë evropiane brenda NATO-s.

Sipas tij, kjo duhet të bëhet në një kohë të shkurtër, jo për qëllime lufte por për parandalimin e saj.

“Ne duhet të marrim përgjegjësinë tonë strategjike dhe të bëhemi të aftë për të mbrojtur Evropën vetë, duke ndërtuar një shtyllë të fortë evropiane brenda NATO-s. Dhe ne duhet ta bëjmë këtë hap përpara në një periudhë shumë të shkurtër kohe. Jo se kemi ndërmend të shkojmë në luftë. Përkundrazi, ne duam ta parandalojmë atë duke zotëruar mjetet për të penguar me siguri çdo agresor. Kjo nuk do të thotë se krijimi i një ushtrie evropiane është dhe do të mbetet në të ardhmen një kompetencë ekskluzive e vendeve tona anëtare bëni me shpenzime më shumë në nivel kombëtar Në vitin 2023 kemi shpenzuar mesatarisht 1.7% të PBB-së sonë për mbrojtje, kjo përqindje duhet të rritet në më shumë se 2%”, tha Borrell.

Kryediplomati spanjoll, ka kërkuar që ushtritë e vendeve evropiane të vazhdojnë të ndihmojnë ushtarakisht Ukrainën në luftën me Rusinë, por ka theksuar se ky proces po kalon nëpër vështirësi.

“Për më tepër, ne përballemi me sfida të rëndësishme cilësore në teknologjitë e reja ushtarake si dronët ose inteligjenca artificiale. Ukraina nuk është lufta e vetme në fqinjësinë tonë të afërt. Sulmi terrorist brutal i Hamasit ndaj Izraelit dhe përgjigja disproporcionale e Izraelit janë në vazhdim dhe rrezikojnë përhapjen e luftës në të gjithë Lindjen e Mesme. rajoni, siç e pamë me sulmin iranian ndaj Izraelit në fund të javës së kaluar, reagimi ynë ka hedhur dyshime mbi kapacitetin e Evropës për të qenë një aktor gjeopolitik efektiv”, theksoi Borrell.

Sipas tij, për shkak të mungesës së mjeteve, ndikimi i BE-së në luftën në Izrael është i kufizuar, ndërsa reagimin e vendeve ai e cilësoi si joefikas.

“Ne ishim mjaft joefikas deri më tani, sepse si Bashkim – të bashkuar me unanimitet – ishim të ndarë. Qëndrimi ynë i përbashkët ka qenë pas atij të Shteteve të Bashkuara, për shembull për sanksionimin e kolonëve të dhunshëm në Bregun Perëndimor. Për më tepër, ne kanë dërguar sinjale kontradiktore për shembull në lidhje me mbështetjen tonë për UNRAA-n, ndarja jonë na ka kushtuar shtrenjtë në botën arabe, por edhe në një numër të madh vendesh në Afrikë, Amerikën Latine dhe Azi është shfrytëzuar gjerësisht nga propaganda ruse dhe kjo propagandë ishte mjaft e suksesshme”, tha zyrtari i lartë evropian.

Ai theksoi se nëse presidenti rus Vladimir Putin fiton luftën në Ukrainë, ai nuk do të ndalet me kaq.