Mjekët në specializim, AMF-të e Suharekës mbesin vetëm me infermierë

Mjekët në specializim, AMF-të e Suharekës mbesin vetëm me infermierë
Eurolinda Zenelaj

24.04.2021 / Suhareka

Në tetor të vitit të kaluar rreth 50 mjekë të kujdesit primar nga Komuna e Suharekës kanë fituar të drejtën për shkollim specialistik në Shërbimin Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës.

Disa nga këta mjekë ka muaj që kanë filluar specializimet në drejtimet e tyre, ndërsa disa nga Ambulantat e Komunës së Suharekës kanë mbetur pa mjek.

Ambulanta e Mjekësisë Familjare në Dobërdelan të Suharekës, ka katër muaj që ka mbetur pa mjek, ku banorët e këtij fshati detyrohen që shërbimet mjekësore t’i marrin diku tjetër.

Gjendje e njëjtë është edhe në pesë ambulanta të tjera të Komunës së Suharekës.

Ndërsa, për këtë situatë në një prononcim për Klan Kosova ka folur drejtoresha e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Komunën e Suharekës, Besa Kuqi, e cila për këtë thotë se fajin e ka Ministria e Shëndetësisë, e cila sipas saj nuk është koordinuar për planifikimin e shkollimit për specializantët.

LEXO EDHE:  Ballkani kthehet në Suharekë me fitore në ndeshjen miqësore në Turqi

”Në specializim kanë shkuar kohë pas kohe prej muajit tetor veç se kanë fillu dhe prej asaj kohe jemi duke u përball me mungesë të stafit.” ka thënë Kuqi.

Më poshtë e gjeni listën e siguruar nga SuharekaOnline me emrat e disa mjekëve të cilët janë pranuar për specializim në lëmi të ndryshme.

Nga tani në Physio Cure Clinic edhe trajtim i rrudhave, pikave të zeza dhe gjithçka për fytyrën tuaj

Pastrimi i fytyrës shërben për mirëmbajtjen e shëndetit të lëkures, kryerjen normale të funksioneve të qelizave si dhe ndriçimin e...

Lexo më shumë

Të fundit