Zyrtare: Sadio Mané nënshkruan për Bayern Munich

FC Bayern nënshkruan me Sadio Mané.

Zyrtare: Sadio Mané nënshkruan për Bayern Munich

FC Bayern ka nënshkruar me Sadio Mané nga Liverpool. Sulmuesi 30-vjeçar ka rënë dakord për një kontratë me kampionët e rekordeve gjermane deri më 30 qershor 2025.

Herbert Hainer, presidenti i FC Bayern: “Sadio Mané është një yll global, i cili nënvizon tërheqjen e FC Bayern dhe do të rrisë atraktivitetin e Bundesligës në tërësi. Tifozët vijnë në stadiume për të parë lojtarë të tillë. Është mirë që bordi ynë drejtoi nga Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidžić kanë arritur të nënshkruajnë një lojtar si Sadio Mané për FC Bayern.”


Oliver Kahn, CEO i FC Bayern: “Ne jemi të kënaqur që kemi qenë në gjendje të rekrutojmë Sadio Mané për FC Bayern. Me paraqitjet e tij të jashtëzakonshme dhe sukseset e tij të mëdha në nivelin më të lartë ndërkombëtar gjatë shumë viteve, ka shumë pak lojtarë si ai në bota. Jemi të sigurt që Sadio Mané do t’i kënaqë tifozët tanë në vitet e ardhshme me stilin e tij spektakolar të lojës. Ai është ambicioz dhe i etur për të fituar më shumë tituj. Kjo paketë është shumë e fortë. Me lojtarë si ai në FC Bayern, të gjithë synimet më të mëdha janë të mundshme”.

Hasan Salihamidžić, anëtar i bordit sportiv të FC Bayern: “Në Sadio Mané një yll i lartë ndërkombëtar po vjen në FC Bayern, i cili ka lënë gjurmë në futbollin botëror. Ne jemi krenarë që e kemi sjellë atë në Mynih. Sadio e bëri të qartë nga minutën e parë në bisedat tona se ai tani donte të luante për FC Bayern.

Të gjithë i dinë cilësitë e tij të jashtëzakonshme teknike si dhe mentalitetin e tij të jashtëzakonshëm. Ai do të kontribuojë shumë dhe do të ndihmojë për të udhëhequr ekipin tonë, i cili ka një strukturë të shkëlqyer. Fakti që ai është bashkimi me FC Bayern tregon se klubi ynë dhe ai ka synime të mëdha. Sadio Mané përshtatet në mënyrë të përkryer me futbollin që FC Bayern luan nën Julian Nagelsmann.”

Sadio Mané: “Jam shumë i lumtur që më në fund jam te FC Bayern në Mynih. Ne folëm shumë dhe ndjeva interesim të madh nga ky klub i madh që në fillim, kështu që për mua nuk kishte asnjë dyshim. Është koha e duhur për këtë sfidë. Unë dua të arrij shumë me këtë klub, edhe në Evropë. Gjatë kohës sime në Salzburg kam parë shumë ndeshje të Bayernit – më pëlqen shumë ky klub!”

Mané u largua nga Génération Foot në atdheun e tij të Senegalit në moshën 19-vjeçare për t’u bashkuar me Metz në Francë. Pas periudhave në RB Salzburg, ku fitoi titullin e Bundesligës austriake, dhe Southampton, në 2016 ai nënshkroi për Liverpool, me të cilin fitoi Ligën e Kampionëve, UEFA Superkupën dhe Kupën e Botës për Klube FIFA në 2019.

Ai gjithashtu luajti një rol kryesor në titulli i shumëpritur i gjigantëve anglezë në Premier League në vitin 2020. Sezonin e kaluar Mané fitoi Kupën EFL dhe FA Cup, si dhe ishte nënkampion në Champions League dhe Premier League. Sulmuesi bëri gjithsej 269 paraqitje konkurruese për Reds, duke shënuar 120 gola.

Ai gjithashtu ka shënuar 31 gola në 89 paraqitje për kombëtaren e Senagalit, pasi debutoi në moshën 20-vjeçare. Në dimër ai fitoi Kupën e Kombeve të Afrikës së bashku me Bouna Sarr të Bayernit. Mané u shpall Futbollisti Afrikan i Vitit në vitin 2019.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë