Christian Eriksen i vendosur për t’u rikthyer në Premier League

17.01.2022

Christian Eriksen është në prag të rikthimit në Premier League, vetëm shtatë muaj pasi pësoi një arrest kardiak teksa luante për Danimarkën në Euro 2020. 29-vjeçari ka qenë një agjent i lirë që kur u lirua nga Interi muajin e kaluar dhe ai ka tërhequr vëmendjen e skuadrave të ndryshme të Premier League. Eriksen nuk […]

Christian Eriksen i vendosur për t’u rikthyer në Premier League Foto: Ilustrim

Christian Eriksen është në prag të rikthimit në Premier League, vetëm shtatë muaj pasi pësoi një arrest kardiak teksa luante për Danimarkën në Euro 2020.

29-vjeçari ka qenë një agjent i lirë që kur u lirua nga Interi muajin e kaluar dhe ai ka tërhequr vëmendjen e skuadrave të ndryshme të Premier League.

Eriksen nuk ishte në gjendje të vazhdonte të luante në Itali pasi rregullat e Serisë A i pengojnë lojtarët të luanin me një pajisje për ndezjen e zemrës, të cilën ai e kishte instaluar që nga incidenti.

Danezi shpreson të ketë një marrëveshje të përfunduar deri në fund të javës së ardhshme, me klube të tjera në mbarë Evropën gjithashtu të interesuara për shërbimet e tij.

Pavarësisht opsioneve rreth kontinentit, besohet se Eriksen do të preferonte një rikthim në Angli, ku ai shijoi shtatë vjet me Tottenham Hotspur pasi u transferua nga Ajax në 2013.

Ish-playmaker-i i Spurs është i fokusuar të dëshmojë se ai ende mund të performojë në nivelin më të lartë përpara Kupës së Botës të këtij viti në Katar dhe ai është i gatshëm të marrë një ulje në pagat e tij në mënyrë që të luajë futboll të rregullt të ligës së lartë.

Lëvizja në Angli i përshtatet Eriksenit

Agjenti i tij, Martin Schoots, ka folur më parë se si një rikthim në Angli do të ishte i mrekullueshëm për Eriksen.

“Të luash sërish në Angli do të ishte absolutisht sikur të kthehesha në shtëpi për Chris dhe familjen e tij”, tha Schoots për BBC.

“Christian është trajtuar jashtëzakonisht mirë nga publiku britanik, jo vetëm për shkak të aftësive të tij të larta në futboll, por edhe për shkak të vlerave të tij njerëzore, modestisë dhe altruizmit të tij”.

Që nga operacioni në zemër, Eriksen ka trajnuar me klubin për të cilin ka luajtur si i ri në Danimarkën e tij të lindjes, Odense, si dhe skuadrën zvicerane FC Chiasso.