Slloveni, rriten rastet e kontrabandimit me emigrantë, arrestohen 9 kontrabandistë

06.02.2024

Punonjësit e Policisë Novo Mesto gjatë fundjavës kanë pasur shumë punë me kalimin e paligjshëm të kufirit, pasi kanë ndaluar mjaft të huaj të cilët kanë hyrë ilegalisht në vend. 

Slloveni, rriten rastet e kontrabandimit me emigrantë, arrestohen 9 kontrabandistë Foto: Ilustrim

Rreth nëntë kontrabandistë janë arrestuar, u janë konfiskuar edhe automjetet dhe me kallëzim penal janë sjellë para gjykatësit hetues. Procedurat policore me të huaj të tjerë janë ende në vijim.

Nëntë kontrabandistë u arrestuan, u ndaluan dhe u konfiskuan automjetet e tyre. Ata janë sjellë para gjyqtarit hetues me akuzën penale të kalimit të paligjshëm të kufirit apo territorit të vendit. Procedurat policore me të huaj të tjerë janë ende në vijim.

Të premten drejtuesi i një furgon Fiat ka sjellë në pikën kufitare të Rigonzës një duzinë targa italiane. Por kur pa se po i afroheshin policët, ai u tërhoq befas në shiritin e trafikut të destinuar për dalje nga Sllovenia dhe vazhdoi të lëvizte me shpejtësi të shtuar deri në vendbanimin Rigonce. Por aty u ndërlikua, ai humbi kontrollin e mjetit dhe u përplas me një gardh guri. Shoferi shtetas i Indisë 24 vjeç është arrestuar dhe ndaluar dhe në kargo të furgonit transportonte 14 shtetas të Sirisë të cilët nuk i plotësonin kushtet për të hyrë në Slloveni. Nga aksidenti kanë mbetur të plagosur pesë të huaj, ndaj policia ka thirrur në vendngjarje ekipet e ndihmës së shpejtë, të cilët i kanë trajtuar ata.

Tentativë për të kaluar ilegalisht kufirin ka ndodhur edhe në zonën e Sllovenska vas, kur pasdite policia ka kontrolluar drejtuesin e një autoshtepie me targa të huaja. Shoferi 53-vjeçar nga Lituania dhe pasagjeri i tij 52-vjeçar po transportonin tre shtetas turq të cilët nuk i plotësonin kushtet për të hyrë në Slloveni në një hapësirë ​​të vogël ndihmëse krahas biçikletës rezervë.

Përpjekjet për kalime të paligjshme vazhduan edhe të shtunën. Në orët e vona të pasdites policia ka ndaluar shoferin e një veture Audi në zonën e Sllovenska Vasa. Shoferi nuk i ka përfillur paralajmërimet, ka vazhduar me shpejtësi të madhe, ka hyrë në autostradë dhe ka vozitur me shpejtësi 240 kilometra në orë. Më pas ka dalë nga autostrada duke shkaktuar aksident në rrethrrotullimin e Drnovës për shkak të shpejtësisë së papërshtatshme dhe duke ikur në këmbë. Më pas është vënë në gjurmë dhe arrestuar kontrabandisti 34-vjeçar, shtetas i Rumanisë. Ai po transportonte në makinë një shtetase të Turqisë 31-vjeçare dhe tre fëmijët e saj. Të katër u plagosën lehtë.

Në zonën e Jesenice në Dolenjska, policia ka dashur të ndalojë drejtuesin e furgonit të trafikut Renault, por shoferi nuk i ka kushtuar vëmendje tabelave të policëve, përkundrazi ka vazhduar udhëtimin me shpejtësi të shtuar dhe ka ndaluar në Bari. Drejtuesi i mjetit ishte shtetas i Serbisë 28 vjeçar dhe në furgon transportonte 13 shtetas të Turqisë të cilët nuk i plotësonin kushtet për të hyrë në vend. Mes tyre ishin edhe pesë fëmijë. 

Shoferi i veturës Fiat Punto, një shtetas serb 27 vjeç dhe dy bashkëpasagjerë, po ashtu shtetas serbë, janë vënë në gjurmë dhe janë arrestuar aty pranë. Ata konstatuan se ishin të përfshirë edhe në kontrabandën e shtetasve të Turqisë.

Në fund të javës në Obrezhje është kontrolluar drejtuesi i veturës së pasagjerëve BMW 525 me targa austriake, me drejtues shtetas 26 vjeçar nga Rumania. Ai në makinë po transportonte edhe pesë shtetas të Sirisë.