Bizneset Vende Pune Ofertat

Kaq orë gjumë mund të flini sipas moshës

Kaq orë gjumë mund të flini sipas moshës

06.04.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Gjumi i natës është një temë që shqetëson shumë njerëz, jo vetëm sepse shumë e kanë të vështirë të shkojnë në shtrat në kohën e duhur, por edhe sepse nuk mund të ngrihen nga shtrati në mëngjes, si rezultat i së cilës ata ndihen të lodhur.

Siç raporton healthline.com, për të kapërcyer problemet e mësipërme duhet të merren parasysh dy faktorë të rëndësishëm, si sasia e gjumit, por edhe qëndrueshmëria në kohë.

Këto dy aspekte përcaktojnë nëse një person do të pushojë gjatë natës, por edhe nëse do të jetë në gjendje të “ngrihet lehtë” në mëngjes.

Përveç kësaj, në bazë të moshës së secilit, orët që duhet të flenë janë si më poshtë:

0-3 muaj : 14-17 orë në total

4-12 muaj : 12-16 orë në total

1-2 vjet : 11-14 orë në total

3-5 vjeç : 10-13 orë në total

9-12 vjeç : 9-12 orë në total

13-18 vjeç : 8-10 orë në total

18-60 vjeç : Të paktën 7 orë çdo natë

61-64 vjeç : 7-9 orë çdo natë

65 vjeç e lart : 7-8 orë çdo natë

Kohët më të mira për të fjetur

Njerëzit duhet të shkojnë në shtrat sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të zgjohen në orët e para të mëngjesit, pasi tendenca biologjike përshtatet me perëndimin e diellit dhe lindjen e diellit. Në fakt, si një orar ideal, konsiderohet se njeriu fle saktësisht sa orët e nevojshme për grupmoshën në të cilën ndodhet.

Gjithashtu, orët e gjumit duhet të rregullohen, edhe në fundjavë , pasi një “ndërprerje e vogël” mund ta prishë orarin lehtësisht. Kështu, rekomandohet që njeriu të flejë sa më herët, por edhe të zgjohet, ndërsa duhet të mbajë konstante orarin që bie në shtrat dhe të sigurohet që të flejë aq sa duhet çdo ditë, pa pushim. 

SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë