Durmishi: Stikersat do ta lehtësojnë identifikimin e veturave të paregjistruara

  • 16.03.2022
Durmishi: Stikersat do ta lehtësojnë identifikimin e veturave të paregjistruara

Nga Byroja Kosovare e Sigurimeve (BKS) kishin theksuar se një projekt i tillë do të bëjë më të lehtë identifikimin e veturave që nuk janë të regjistruar, njëjtë ka thënë edhe zëvendësministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor hde Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Ai tha se vendosja e stikersave do të ndikon që automjetet që nuk janë të regjistruara mos të dalin në qarkullim sepse do të identifikohen dhe gjobiten.


“Vendosja e stikersave do ta bëjë më të lehtë identifikimin e veturave të paregjistruara. Secila veturë që regjistrohet do ta ketë stikersin dhe do të kemi më të lehtë idenfikimin e veturave të paregjistruara dhe kjo ndikon që ato automjete të mos dalin në qarkullim sepse do të identifikohen dhe gjobiten”, tha zëvendësministri Durmishi.

Po ashtu, ai ka shtuar se nuk mund të falsifikohet një stikers i till, pasi që sipas tij edhe kjo është lehtë e identifikueshme.

Ai tha se nuk mund të falsifikohet stikersi sepse secili i ka masat e sigurisë dhe barkodin dhe se vetëm nëse skanohet, dalin të dhënat e pronarit të atij automjeti, po ashtu zëvendësministri i Infrastrukturës ka shtuar se krahas edhe masave të tjera do ta ulin nën pragun 5 përqind numrin e automjeteve të paregjistruara.

“Nuk mund të falsifikohet sepse secili i ka masat e sigurisë dhe barkodin dhe vetëm nëse skanohet, dalin të dhënat e pronarit të atij automjeti, pra lehtë mund të identifikohet nëse stikersi është i ndonjë automjeti tjetër. Jemi të bindur qe brenda një viti, kur të jenë vendosur stikersat në të gjitha veturat do ta kemi një gjendje krejt tjetër, krahas edhe masave të tjera do ta ulim nën pragun 5 përqind numrin e automjeteve të paregjistruara”, tha ai për KlanKosova.

Tutje, ai u shpreh se këta stikersa vërehen nga distanca, por çështjen e falsikifimit të tyre duhet ta verifikojë policia.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë