Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes, zgjatë afatin për mundësinë e aplikimit në konkursin për rekrutimin e kadetëve për vitin akademik 2022/2023, deri më datën 30.06.2022 në ora 16:00.

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Afati i aplikimit zgjatet për shkak të kërkesave të shumta nga maturantët e shkollave të mesme, si kandidatë potencial, të cilët këtë javë janë në proces të testit të maturës.

Konkursi shpallet bazuar në legjislacionin në fuqi si dhe planin paraprak të rekrutimit për studime në këto qendra:


– Akademinë e Mbrojtjes së FSK-së;
– Qendrës për Studime Universitare “Wesley Clark” në Prishtinë;
– Akademinë e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë;
– Akademinë Ushtarake të Republikës së Turqisë;
– Akademinë e Ushtarake/Universiteti i Zagrebit i Republikës së Kroacisë; dhe
– Akademinë Ushtarake të Republikës së Maqedonisë Veriore.

Për t’u njoftuar lidhur me kushtet, kriteret, llojet e testeve, dokumentet e nevojshme, si dhe procedurat e aplikimit dhe përzgjedhjes, shihni në faqen e internetit të Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes fton të rinjtë e të rejat e vendit pa dallim, të aplikojnë duke ju garantuar proces të drejtë dhe transparent gjatë gjithë procesit të testimit dhe përzgjedhjes.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se “Forca e Sigurisë së Kosovës është Ushtria jonë me mision të shenjtë, prandaj do të përzgjidhen vetëm më të mirët nga më të mirët. Detyra, Nderi dhe Atdheu mbi të gjitha!

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë