Ardian Shala kujton Ukë Bytyçin dhe bashkëpunëtorët e tij: Do të mbeten simbol dhe vulë e përhershme e atdhedashurisë

  • 27.10.2022
Ardian Shala kujton Ukë Bytyçin dhe bashkëpunëtorët e tij: Do të mbeten simbol dhe vulë e përhershme e atdhedashurisë

Sot më 27 tetor 2022 bëhen 20 vite që nga vrasja e ish-kryetarit të Suharekës, Ukë Bytyçi dhe dy shoqëruesve të tij, Bajram Bytyçi dhe Bafti Bajrami.

Ukë Bytyçi ishte vrarë më 27 tetor të vitit 2002, derisa karvani i aktivistëve dhe drejtuesve të Degës së LDK-së në Suharekë po marshonte në fshatin Leshan, ku Ukë Bytyçi dhe dy bashkëpunëtorët e tij Bajram Bytyçi e Bafti Bajrami qëllohen me armë nga afërsia dhe pas plagosjes së rëndë ndërrojnë jetë.

Ndërkaq, sot në 20 vjetorin e vrasjes përkujtohen Uka dhe bashkëpunëtorët e tij përmes një akademie përkujtimore në Suharekë, ku më pas vazhdohet edhe me homazhe tek shtatorja e Ukë Bytyçi, pastaj homazhe te varri i tij në Semetisht, dhe homazhe tek varret e dy bashkëpunëtorëve, Bafti Bajramajt dhe Bajram Bytyçit në fshatin Nishor.


Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dega në Suharekë, Ardian Shala ka kujtuar Ukën duke thënë se i përjetshëm qoftë kujtimi për veprimtarin e shquar, kryetarin e komunës, i cili ishte gjithmonë vizionarë dhe me plot vullnet për komunën, të mirën e qytetarëve të vendit të tij dhe veprimtarë i pandalshëm për lirinë e Kosovës që ne e gëzojmë sot.

Po ashtu, Shala ka shtuar se Uka dhe bashkëpuntorët e tij do të mbeten simbol dhe vulë e përhershme e atdhedashurisë, emrat e tyre do të mbeten të pa harruar për Kosovën e çliruar atë kohë edhe sot.

“Sot në 20 vjetorin e vrasjes, kujtojmë ish kryetarin e komunës së Suharekës, ish kryetarin e degës së LDK-së Ukë Bytyçi dhe bashkëpunëtorët e tij Bajram Bytyçi dhe Bafti Bajrami,

I përjetshëm qoftë kujtimi për veprimtarin e shquar, kryetarin e komunës, i cili ishte gjithmonë vizionarë dhe me plot vullnet për komunën, të mirën e qytetarëve të vendit të tij dhe veprimtarë i pandalshëm për lirinë e Kosovës që ne e gëzojmë sot.

Uka dhe bashkëpuntorët e tij do të mbeten simbol dhe vulë e përhershme e atdhedashurisë, emrat e tyre do të mbeten të pa harruar për Kosovën e çliruar atë kohë edhe sot!

Lavdi e përjetshme punës dhe veprës së pandalshme të Ukë Bytyçit!“, ka shkruar Ardian Shala në Facebook.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë