Shpenzim i papritur në vlerë prej 100 euro, 43% e familjeve kosovare e përballuan, ndërsa 57% të tjera jo!

  • 07.12.2022
Shpenzim i papritur në vlerë prej 100 euro, 43% e familjeve kosovare e përballuan, ndërsa 57% të tjera jo!

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Rezultatet e Anketës mbi të Ardhurat dhe Kushtet e Jetesës (e njohur si SILC) në Kosovë, për vitin 2020

Ky publikim ofron të dhëna statistikore për kushtet e jetesës së ekonomive familjare në Kosovë dhe për çështjet e tjera të ngjashme, që kanë të bëjnë me standardin jetësor.

Në këtë publikim janë paraqitur rezultatet në formë përmbledhëse për kushtet e jetesës së
ekonomive familjare në vitin 2020.


Sipas rezultateve të dala nga ky publikim, rezulton se mesatarja e numrit të dhomave për një ekonomi familjare në Kosovë ishte 4.17 dhoma, ku 4.23 ishte mesatarja e dhomave në zonat urbane, ndërsa 4.07 mesatarja e dhomave në zonat rurale.

Një anëtar në ekonomitë familjare në Kosovë kishte në dispozicion 0.93 dhoma, d.m.th. më pak se 1 dhomë për person.

Në zonat urbane ishte 0.94 dhoma, ndërsa në zonat rurale ishte 0.92 dhoma. Nga kjo rezulton se 93.9% e ekonomive familjare kishin në pronësi, me akt ligjor, shtëpitë/banesat; 2.7% e ekonomive familjare kishin në pronësi, me akt ligjor, por ishin duke paguar kredi; 0.9% e ekonomive familjare ishin qiramarrës ose nën qiramarrje, që paguajnë qira me normën e tregut; për 0.2% të ekonomive familjare akomodimi është marrë me qira me një çmim më të ulët të tregut; ndërsa për 2.2% të ekonomive familjare akomodimi ofrohet falas.

Shpenzimet për strehim dhe banim për 40.7% të ekonomive familjare paraqesin barrë të rëndë; për 37.8% të ekonomive familjare këto shpenzime paraqesin barrë të lehtë; përderisa për 21.5% të ekonomive familjare nuk paraqesin barrë financiare.

Shpenzimet e një jave pushimi, larg shtëpisë, janë të përballueshme për 42.7% të ekonomive familjare në Kosovë, përderisa për 57.3% të ekonomive familjare shpenzimet e tilla ishin të papërballueshme.

Ndërkaq, një shpenzim i papritur prej 100 Eurosh, ishte i përballueshëm për 43.0% të ekonomive familjare në Kosovë, përderisa për 57.0% të ekonomive familjare ky shpenzim ishte i papërballueshëm të paguhej prej burimeve vetanake.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë