SBASHK-u pajtohet: Vlerësimi i mësimdhënësve do bëhet nga drejtorët e shkollave

Një nga temat që flitet në fushën e arsimit është edhe ajo e cilësisë.

SBASHK-u pajtohet: Vlerësimi i mësimdhënësve do bëhet nga drejtorët e shkollave

Tash e sa kohë cilësia në arsim po mbetet si njëra nga temat më të diskutueshme të çdo qeverie të re, ndonëse ato ndërrohen, por problemet mbesin të njëjta.

Niveli i performancës së mësimdhënësve në shkollat fillore dhe ato të mesme mbetet si një nga problemet thuajse kryesore të sistemit arsimor në vendin tonë.


Qeveria aktuale më në fund ka gjetur gjuhë të përbashkët për një temë me Sindikatën e Bashkuar të Arsimit Shkencës dhe Kulturës (ShBASHK), e ajo është mënyra se si do të bëhet vlerësimi i performancës së mësimdhënësve.

SBAShK-u dhe MAShTI-i janë pajtuar që të mos ketë testim të mësimdhënësve, por vetëm vlerësim të performancës së tyre.

Teksa, numri i vogël i inspektorëve dhe joefikasiteti i tyre për ta vlerësuar performancën e mësimdhënësve, ka bërë që të merret një vendim i ri që vlerësimin e mësimdhënësve ta bëjnë drejtorët apo zëvendësdrejtorët e shkollave përkatëse.

Duke e pasur parasysh se një pjesë e drejtorëve të shkollave janë përzgjedhur në mënyrë politike, ka bërë që disa mësimdhënës t’i ngritin dyshimet se sa do të jenë reale vlerësimet e tyre.

Këtë e ka konfirmuar për Portalin Dukagjini kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, i cili ka thënë se me gjithë hezitimin e disa mësimdhënësve, vendimi për vlerësimin e mësimdhënësve nga drejtorët e shkollave ka qenë i duhur dhe se sindikata e arsimit është pajtuar me të.

Sipas tij, secili mësimdhënës që nuk pajtohet me vlerësimin e drejtorit të shkollës, që dyshon se ai vlerësim është bërë në shenjë hakmarrjeje apo në çfarëdo forme tjetër, mund të ankohet në Drejtorinë Komunale për Arsim, në komunën e tyre përkatëse, dhe pastaj vlerësimi do të mund të bëhet nga inspektorët profesionalë.

“Ka pasur hezitime dhe mëdyshje nga mësimdhënësit se drejtorët i kemi goxha politikë, a do të jetë vlerësim real për të gjithë, por unë konsideroj që edhe kjo çështje ka gjetur zgjidhje, secili mësimdhënës që dyshon se drejtori nuk e ka vlerësuar si duhet për shkak se ai apo ky nuk e përkrah ndonjë subjekt politik, mund të ankohen në DKA, pastaj pse jo edhe në MAShTI për t’u vlerësuar përsëri”, ka deklaruar Jasharaj.

Kryetari i SBAShK-ut është shprehur se vendimi ka qenë i pranueshëm për SBAShK-un, për shkak se sipas tij drejtorët e shkollave janë më afër mësimdhënësve sesa inspektorët. Ai ka bërë të ditur se Ministria e Arsimit është duke punuar që përmes vlerësimit të performancës të parashihet edhe gradimi i mësimdhënësve. Pastaj sipas tij në ligjin e pagave të përfshihet një shtesë në pagë për mësimdhënësit që marrin vlerësime të mira.

“Inspektorët profesionalë të lëndës do t’i vizitojnë nga afër dhe do të shohin se a kanë arritur ata njohuri të mjaftueshme për të marrë gradë të re dhe nëse marrin gradë të re, MAShTI-i është angazhuar dhe besoj se kështu do të ndodhë, që me ligjin e ri të pagave të vihet një shtesë në pagë për ata që gradohen”, ka thënë Jasharaj.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë