SBASHK-u i gatshëm për takim me qeverinë për të gjetur zgjidhje

  • 05.09.2022
SBASHK-u i gatshëm për takim me qeverinë për të gjetur zgjidhje

Tash e disa ditë anëtarët (mësimdhënësit) e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) janë futur në grevë të përgjithshme, shkak mosreflektimi i Qeverisë karshi kërkesave të tyre.

Ditë më parë kryeministri Albin Kurti prezantoi pakon për mbështetje të qytetarëve si shkak i inflacionit në vend, ku për punonjësit publik ka ndarë nga 50 euro në muaj, kurse për punonjësit të ndërmarrjeve publike nga 100 euro.

Megjithatë, 50-euroshi i Qeverisë po konsiderohet si jo e mjaftueshme për sindikatat e vendit, pasi që ato kanë kërkuar nga 100 euro deri në implementimin e Projektligjit për Paga.


Ndërkaq, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është e gatshme për t’u takuar me krerët e qeverisë për të gjetur zgjidhje rreth situatës së krijuar me greva.


Sekretari i SBASHK-ut Ymer Ymeri, tha për KlanKosova se ata do të takohen me përfaqësuesit e ekzekutivit nëse iu bëhet ftesë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë