Reshje të shiut edhe pesë ditë, AME apel qytetarëve për kujdes të shtuar

  • 20.01.2023
Reshje të shiut edhe pesë ditë, AME apel qytetarëve për kujdes të shtuar

Agjencia e Menaxhimit Emergjent ka prezantuar sot raportin lidhur me gjendjen në vend pas vërshimeve, ndërkaq u ka bërë thirrje qytetarëve për kujdes dhe vigjilencë të shtuar.

Në njoftimin e AME-s thuhet se në këto vërshime u rrezikuan më së shumti Istogu, Klina, Mitrovica, Skenderaj dhe komunat në Veri të Kosovës si Mitrovica, Zveçani dhe Zubin Potoku.

“Më datë 19.01. 2023, një pjesë e territorit të Republikës se Kosovës është përfshirë nga shiu i cili shkaktoi vërshime sidomos ne Regjionin e Pejës dhe Mitrovicës. Në këto vërshime u rrezikuan më së shumti Istogu, Klina, Mitrovica, Skenderaj dhe Komunat në Veri të Kosovës si Mitrovica, Zvecani dhe Zubin Potoku”, thuhet në njoftim.


AME thekson se pas marrjes se raportit për motin nga IHK-, AME fillimisht ka bërë vlerësimin e situatës dhe ka marr veprime.

“Ngritja nivelit të gatishmërisë emergjente të QOE112 për tërë Kosovën, prandaj në kuadër të këtyre qendrave janë angazhuar edhe zyrtarë të tjerë të AME-se dhe në bashkëpunim me drejtoritë komunale kanë pas për qëllim grumbullimin e informacioneve të shpejta dhe të sakta nga terreni”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, sipas AME-s të gjitha NJPZSH-të kanë ngritur nivelin e gatishmërisë dhe janë përforcuar me ekipe shtesë për tu angazhuar në terren sipas gjendjes aktuale dhe vendngjarjeve me rrezikshmëri më të lartë.

“Grumbullimi i të dhënave është bërë ne mënyrë permanente nga Qendra Operative e AME-se ku janë analizuar dhe janë marr vendime sipas situatës në terren.

Ministria e Brendshme ka qenë e informuar vazhdimisht me qëllim që të vlerësohet gjendja aktuale, ndërmerren masat parandaluese dhe të reagohet nëvendin e ngjarjes në mënyre efikase dhe efektive”, thuhet më tej.

Agjencia e Menaxhimit Emergjent ka rikujtuar se Qendrat Operative Emergjente janë aktive 24/7, andaj qytetarët mund t’i kontaktojnë përmes numrit emergjent 112 (pa pagesë) rreth çdo vështirësie që mund të përballeni. 

Rikujtojmë se nga Komuna e Suharekës për SuharekaOnline kanë thënë se situata në komunë dhe rrethinë momentalisht është e qetë, mirëpo edhe nëse përkeqësohet janë në gjendje gatitshmërie.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë