Prindërit kërkojnë fillimin e mësimit, SBASHK-u vazhdon grevën

  • 09.09.2022
Prindërit kërkojnë fillimin e mësimit, SBASHK-u vazhdon grevën

Këshilli i Prindërve të Kosovës, nesër do të mbajë një takim ku pritet të vendosët për hapat e mëtutjeshëm që nga dita e hënë fëmijët të kthehen në shkolla.

Ndërkohë, drejtues të Sindikatës së Arsimit kanë bërë të ditur që greva do vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave të tyre nga ana e Qeverisë.

Përkundër kërkesës së përfaqësuesve të institucioneve dhe prindërve për ndërprerje të grevës, ajo po vazhdon ende. Kryetari i Këshillit të Prindërve, Jeton Demi, tha për Radio Kosovën se të shtunën do të mbahet një takim i Këshillit të Prindërve dhe nëse deri atëherë nuk ka ndonjë lëvizje nga ana e Qeverisë dhe Sindikatës së Arsimit, Këshilli do të marrë vendim për hapat e mëtutjeshëm që fëmijët nga dita e hënë të kthehen në shkolla.


“ Siç jeni njoftuar, nesër do të mbahet një takim i Këshillit të Prindërve për të shqyrtuar situatën dhe për të marrë vendim për hapa konkretë për kthimin e fëmijëve në shkolla që nga dita e hënë. Për këto detaje do të njoftojmë me kohë, por deri atëherë do të shohim mos ka ndonjë lëvizje në kuptimin e ndërprerjes se grevës dhe rikthimit të fëmijëve në shkolla”, tha Demi.


Po ashtu, Demi tha se sipas disa informacioneve nga mediat pritet të këtë një takim ndërmjet ministres së Arsimit, Arbëri Nagavci, dhe përfaqësuesve të Sindikatës së Arsimit, por ky takim nuk është i nivelit të dialogut siç kanë kërkuar sindikatat.

“ Kemi disa informacione të publikuar në media që priten takime ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës së Arsimit dhe po ashtu takime në nivele të ndryshme, por jo në kuptimin e dialogut social ashtu siç kanë kërkuar sindikatat”, tha ai.

Përfaqësues të Këshillit të  Prindërve të Kosovës kanë bërë të ditur  se njëra  prej ideve kryesore, që pritet të konkretizohet pas mbledhjes së ardhshme, është që prindërit do të dërgojnë  nxënësit në shkolla, dhe prindërit t’i organizojnë orët mësimore.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë