Miratohet vaksina kundër COVID-19 për fëmijët mbi gjashtë muajsh

  • 10.12.2022
Miratohet vaksina kundër COVID-19 për fëmijët mbi gjashtë muajsh

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), në SHBA njoftoi sot miratimin e vaksinës kundër variantit Omicron të Covid-19, për fëmijët mbi gjashtë muajsh.

Më herët, fëmijët nën moshën pesë vjeç nuk lejoheshin të merrnin vaksinën përforcuese bivalente kundër Covid-19.

“Prindërit rekomandohen të marrin në konsideratë kryerjen e vaksinës te femijët e tyre, veçanërisht kur shkojnë me pushime, dhe gjatë muajve të dimrit ku kalohet më shumë kohë në ambiente të mbyllura”, deklaroi komisioneri i FDA-së, Robert M. Califf.


“Ndërsa ky virus ka ndryshuar dhe imuniteti nga vaksinimi i mëparshëm kundër COVID-19 është ulur, sa më shumë individë të jenë të vaksinuar, aq më shumë përfitime do të ketë për familjet dhe shëndetin publik, duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të rënda, shtrimeve në spitale dhe vdekjeve”, shtoi ai.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë