Ligji i ri i pagave – Këto janë koeficientet për gjithë pjesëtarët e Policisë së Kosovës

  • 16.01.2023
Ligji i ri i pagave – Këto janë koeficientet për gjithë pjesëtarët e Policisë së Kosovës

Me Ligjin e ri për pagat në sektorin publik, do të këtë lëvizje të pagave edhe të zyrtarët policor.

Ndonëse nuk është caktuar ende vlera e koeficientit, një gjë tashmë është e ditur se koeficienti për policët është si vijon: Drejtori i përgjithshëm i policisë ka koeficientin 14.5, zv.drejtori i përgjithshëm 12.8 ndërsa Drejtori i Departamentit në Polici ka 11.2. Këto tri pozita paguhen në bazë të funksionit dhe jo të gradës.

Ndërsa koloneli, që është grada më e lartë në polici do të paguhet me koeficientin 10.2, nënkoloneli 9.2, majori 8.2, kapiteni 7.4, togeri 7 dhe rreshteri 6.4.


Ndërsa policët që nuk kanë gradë do të paguhen: Polici i lartë me koeficientin 5.9, Polici 5, Polici i ri 4.5 dhe kadeti policor me koeficientin 2.

Deri më tani kanë qarkulluar vlera të ndryshme të koeficientit që pritet të caktohet por zyrtarisht ende nuk është vendosur një gjë e tillë.

Ligji i ri hyn në fuqi një muaj pas publikimit në gazetën zyrtare, që i bie se nga shkurti do të funksionalizohet./IndeksOnline/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë