Jasharaj: Albin Kurti dhe Qeveria e tij po dëshirojnë që greva të zgjasë

  • 26.09.2022
Jasharaj: Albin Kurti dhe Qeveria e tij po dëshirojnë që greva të zgjasë

Greva në arsim ka hyrë në javën e pestë, ani pse Këshilli i Prindërve dhe përfaqësues të shumë institucioneve kanë bërë thirrje për ndërprerje të saj.

Megjithatë, ende nuk ka ndonjë marrëveshje ndërmjet Qeverisë dhe sindikatave.

Greva do të vazhdojë deri në realizimin e kërkesave të SBASHK-ut.


Kështu deklaron kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj. Ai tha se nga Qeveria varet se kur do të përfundoj greva.

 “98.5% të institucioneve nga çerdhet e deri në universitet dhe administratat janë në grevë. Ne kemi pritur se shtune-diele Qeveria nuk do të ketë pushim, por do t’i ketë të rezervuara për arsimin që të takohemi dhe të bisedojmë për ndonjë ofertë për të tejkaluar këtë situatë por nuk ndodhi.

Krejt çka do të ndodhë dhe kur do të përfundojë greva n ‘varet krejt nga Qeveria ‘Kurti’ kur të vendosë t’i realizojë kërkesat tona dhe greva vazhdon deri atëherë”, tha ai për Front Online.

I pari i SBASHK-ut tha se Kurti dhe Qeveria po dëshirojnë që greva e arsimit të zgjasë.

“Kurti pa asnjë argument doli dhe deklaroi se SBASHK-u është me ata e këta, mbase grevistët kanë pritur ndonjë lajm pozitiv dhe këtë nuk e bëri, por Kurti dhe Qeveria po dëshirojnë që kjo grevë të zgjasë pasi nga deklaratat e tij nuk mund të mendosh pozitivisht”, u shpreh Jasharaj.

Ndryshe, Këshilli i Prindërve i Shkollës “Faik Konica” në Prishtinë, sot ka protestuar, në shenjë pakënaqësie ndaj mosmbajtjes së procesit mësimor. Kërkesë e SBASHK-ut, është edhe ndarja e 100 eurove në muaj shtesë për mësimdhënësit, deri në miratimin e Ligjit të Pagave.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë