IHMK: Reshjet e shiut do të ndalen, temperaturat pritet të bien

  • 17.09.2022
IHMK: Reshjet e shiut do të ndalen, temperaturat pritet të bien

Reshjet e shiut pritet të ndalen, kështu tha koordinatori dhe parashikuesi i motit në Institutin Hidrometereologjik të Kosovës, Besim Aliu.

Aliu theksoi se javën e ardhme pritet edhe një ulje e temperaturave, pasi hyjmë në stinën e vjeshtës.

“Reshjet e shiut do të ndalen dhe do të kemi pastaj ulje të temperaturave në dy vlerat ekstreme si minimalet ashtu edhe maksimalet. Do të jenë temperatura tipike vjeshtore meqë edhe në fundin e javës së ardhshme hyjmë në stinën e vjeshtës dhe këto temperatura do të jenë më të ulta krahasuar me javët që po i lëme pas”


Ai tregoi se në cilat rajone janë regjistru më shumë reshje.


“Keto reshje më shumë janë regjistru në Malishevë në Ferizaj dhe në perendim. Këto reshje tashme janë duke e zvogëlu intensitetin” deklaroi Aliu për “Gazeta Blic.

Reshjet e mëdha të shiut që kanë përfshirë vendin mbrëmë dhe sot kanë shkaktuar vërshime të mëdha në Kosovë.

Dy komunat më të prekura janë ajo e Gjakovës dhe Rahovecit.

Në dy komunat raportohet për dëme të shumta në bujqësi, infrastrukturë  dhe biznese.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë