FSK shpall tre ushtarët më të mirë për vitin 2022

  • 29.04.2022
FSK shpall tre ushtarët më të mirë për vitin 2022

Në ceremoninë përmbyllëse të garës të mbajtur të premten në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë,  u shpallën garuesit më të mirë në kuadër të FSK-së dhe të partnerëve ndërkombëtarë.

Fitues të garës ushtari më i mirë në kuadër të FSK-së u shpallën: vendi i parë OR 3 Haxhi Krasniqi, në vendin e dytë u rendit OR3 Ejdon Mulaku, ndërsa në vendin e tretë OR3 Qëndrim Allanaj.


Ndërsa, fitues të tri vendeve të para nga pjesëmarrësit ndërkombëtar: vendi i parë OR3 Simon Buies nga Ushtria e Kanadasë, vendi i dytë i takoi OR5 Jaron Springer nga SHBA Garda e Iowa dhe vendi i tretë shkoi për OR3 Oliver Verrete nga ushtria e Kanadasë.

Sipas njoftimit, gjatë realizimit të garës pjesëmarrësit u testuan në disiplinat: test fizik, navigim tokësor, testi i njohurive të përgjithshme, gjuajtje me armë, marshimi i shpejtë dhe grup aktivitetet (poligoni i konfidences, ndihma e parë, gjuajtja me pistolete, hedhja e granatës dhe vëzhgimi i terrenit) ku pjesëmarrësit treguan nivel të lartë të përgatitjes profesionale dhe fizike.

Gara e Ushtarit më të mirë ka filluar të realizohet që nga viti 2014, ndërsa që nga vitit 2017 është e hapur edhe për partnerët ndërkombëtaret dhe udhëhiqet nga nënoficerët e FSK-së.

Në ceremoninë  e shpërndarjes së çmimeve të pranishëm ishin: zëvendësministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, shefi i stafit të Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Jeton Dreshaj, Komandanti i Komandës së Logjistikës  gjeneral Brigade Naim Haziri si dhe oficerë e nënoficerë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe përfaqësueses të partnerëve ndërkombëtar të cilit ishin pjesë e garës.

Qëllimi i kësaj gare është të promovoj vlerat dhe shkëmbimin e përvojave, ndërsa rezultati i arritur dëshmon profesionalizmin dhe përgatitjen e lartë që kanë pjesëtaret e FSK-së.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë