Deputetja nga Suhareka e dënon dhunën e ushtruar sot ndaj grave dhe të moshuarit nga Policia

Deputetja nga Suhareka e dënon dhunën e ushtruar sot ndaj grave dhe të moshuarit nga Policia
Fjolla Hoxha

16.07.2021 / Lajme

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albana Bytyqi ka reaguar pas ushtrimit të dhunës nga policia ndaj grave dhe të moshuarit në protestën e organizuar nga Partia Socialdemokrate.

Ajo ka thënë se Qeveria aktuale ka qenë me vite kundërshtuese e fyese ndaj Policisë dhe shtetit në protesta të tilla.

“Dhuna e ushtruar sot ndaj grave dhe të moshuarit, nga Policia e Kosovës duhet dënuar nga Institucionet. Qeveria aktuale ka qenë me vite kundërshtuese e fyese ndaj Policisë dhe shtetit në protesta të tilla. Sot ata shikuan nga dritaret, portalet apo nga vija bregëdetare si ndonjë pjesë filmi”, ka thënë deputetja Bytyqi.

Sipas saj, Grupi i Grave Deputete, Presidentja dhe të gjitha shoqatat e grave duhet të reagojnë ndaj një gjesti të tillë ndaj një gruaje.

“Shteti duhet të reagoj në situata të tilla dhe duhet dënuar një vepër e tillë, ushtruar ndaj protestueseve dhe të na dëshmoj që jemi të lirë dhe jo në një shtet të uzurpuar”, ka thënë ndër të tjera ajo.

LEXO EDHE:  Reqan, gjuajtje me armë zjarri në aheng familjar, arrestohet një qytetar

Reagimi i plotë i deputetes së Kuvendit të Kosovës, Albana Bytyqi:

Reagim!

Dhuna e ushtruar sot ndaj grave dhe të moshuarit, nga Policia e Kosovës duhet dënuar nga Institucionet.

Qeveria aktuale ka qenë me vite kundërshtuese e fyese ndaj Policisë dhe shtetit në protesta të tilla. Sot ata shikuan nga dritaret, portalet apo nga vija bregëdetare si ndonjë pjesë filmi.

Grupi i Grave Deputete, Presidentja dhe të gjitha shoqatat e grave duhet të reagojnë ndaj një gjesti të tillë ndaj një gruaje.

Shteti duhet të reagoj në situata të tilla dhe duhet dënuar një vepër e tillë, ushtruar ndaj protestueseve dhe të na dëshmoj që jemi të lirë dhe jo në një shtet të uzurpuar.

Test antigjen për COVID-19 vetëm 15€, rezultati brenda 30 minutave

Në Laboratorin “RIOLAB” kryhet testi i shpejtë i antigjenit për COVID-19. Testi i antigjenit përdoret në diagnozën e infeksionit COVID-19....

Lexo më shumë

Të fundit