BSPK letër institucioneve, të mos zvarriten lëndët në Dhomën e Posaçme, punëtorët po e presin 20%-in

Sot, Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës – BSPK-së, Atdhe Hykolli, u dërgoi letër Institucioneve përgjegjëse të Republikës së Kosovës lidhur me zvarritjen e lëndëve të Punëtorëve Sindikalistë në Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës.

BSPK letër institucioneve, të mos zvarriten lëndët në Dhomën e Posaçme, punëtorët po e presin 20%-in

Letra iu dërgua Kryetarit të Gjykatës Supreme, Enver Peci, Kryetarit të Bordit të AKP-së, Nazmi Mikullovci, Drejtorit të AKP-së, Avni Jashari, dhe Agjencisë Kosovare të Privatizimit.

Letra ka të bëjë me kërkesat e Punëtorëve Sindikalistë të cilët e kanë lënë shëndetin në ndërmarrjet e tyre anë e kënd Kosovës, e sot nuk janë në gjendje të realizojnë të drejtat e tyre, dhe e tëra kjo për shkak të zvarritjes së lëndëve në Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës.


BSPK në emër të Sindikalistëve pret nga Institucionet përgjegjëse që në kuadër të kompetencave po pa e prishur rendin e drejtësisë të përshpejtohen këto lëndë pasi që kanë të bëjnë me realizimin e së drejtës pronësore ndërlidhur me 20%-in dhe me kompensimet për lëndimet në punë e po ashtu edhe për pagat e parealizuara./IndeksOnline/

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë