Abdixhiku: Qeveria t’i marrë parasysh propozimet tona për krizën energjetike

  • 27.08.2022
Abdixhiku: Qeveria t’i marrë parasysh propozimet tona për krizën energjetike

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, nëpërmjet një videomesazhi në Facebook ka ripërsëritur dhjetë propozimet e këtij subjekti politik për zbutjen e krizës energjetike, të cilat ditë më parë i paraqitën në një konferencë për media dy deputetët Hykmete Bajrami dhe Besian Mustafa.

Abdixhiku i ka bërë thirrje Qeverisë që t’i marrë parasysh propozimet e LDK-së dhe të bashkëpunojë me opozitën për të gjetur forma për kursimin e energjisë elektrike.

“Qeveria në vazhdimësi është dëshmuar e pavullnetshme dhe e paaftë të veprojë në kohë. Ajo ka pasur një vit të plotë për t’u përgatitur për dimrin në vijim, por gjendja sot është e njëjtë si një vit më parë”, ka theksuar Abdixhiku.


Ai më pas ka paraqitur pikat e LDK-së ndër të cilat përfshihen: Paketa e re e subvencionimit për çdo familje kosovare; Ekzekutimi mjeteve të zotuara nga viti paraprak; Rishikimi tarifave diskriminuese të tanishme; Kontrata afatgjate furnizimi; Heqja e TVSH-së në të gjitha faturat e energjisë; Asistimi i familjeve kosovare në sigurimin e përballueshëm të resurseve alternative të ngrohjes; Riparimi i Bllokut A5 në KEK.


Kreu i LDK-së po ashtu ka kritikuar Qeverinë që ende nuk e ka një plan konkret të kursimit të energjisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë