AAK: Rritja e çmimeve ka ndikuar direkt në mirëqenien e qytetarëve, Qeveria duhet të marrë masa urgjente

Në tryezën e organizuar nga grupi parlamentar i AAK-së, ku të pranishëm ishin përfaqësuesit e bizneseve, shoqatat për mbrojtjen e konsumatorit si dhe OJQ të ndryshme, u diskutua rreth rritjes së çmimeve dhe jostabilitetit ekonomik të krijuae në vend

AAK: Rritja e çmimeve ka ndikuar direkt në mirëqenien e qytetarëve, Qeveria duhet të marrë masa urgjente

Gjatë diskutimit u tha se është evidente që gjendja ekonomike e shumicës së familjeve është rënduar nga kjo situatë. 

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri tha se qytetarët e kanë të vështirë t’a përballojnë këtë rritje, nderkaq bizneseve iu imponohen të ju përshtaten situatës për të konkurruar në treg.


‘Rritja e vazhdueshme e çmimeve ka ndikuar direkt në mirëqenien ekonomike të familjeve kosovare. Kjo situatë kritike kërkon zgjidhje konkrete dhe të shpejtë. Është nevojë urgjente për të bërë programe konkrete, duke bërë subvencionime të drejtpërdrejta në ekonomi’, u shpreh ai.

Deputeti Pal Lekaj njoftoi se tashmë kanë inicuar një debat parlamentar për të diskutuar rreth rritjes së çmimeve si dhe rreth nevojës për të sjellur sa më shpejtë në Kuvend, Ligjin e Pagave.
‘Implementimi i këtij ligji, e rritë konsumin në vend dhe i jep impakt zhvillimit ekonomik’, u shpreh ai.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë