Regjioni i Prizrenit renditet i fundit për nga numri i familjeve që marrin ndihmë sociale

  • 03.02.2023
Regjioni i Prizrenit renditet i fundit për nga numri i familjeve që marrin ndihmë sociale

Agjencia e Statistikave të Kosovës ndër tjerash vazhdimisht ka publikuar numrin e familjeve dhe numrin e anëtarëve të familjeve që janë përfitues nga skema e ndihmës sociale gjatë vitit 2022.

ASK ka publikuar numrin e këtyre familjeve dhe anëtarëve të tyre sipas regjioneve.

Në të dhënat që ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se Regjioni i Prizrenit ku hynë edhe Komuna e Suharekës është renditur i fundit në listën e cila përmbanë numrin e familjeve përfituese nga skema e ndihmës sociale.


Regjioni i Prizrenit gjatë vitit 2022 ka regjistruar mbi 1.539 familje me mbi 5.717 anëtarë të cilat kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale, me këtë shifër Regjioni i Prizrenit renditet i fundi nga të gjitha regjionet e Kosovës.

Në bazë të statistikave të ASK-së figuron se Regjioni i Mitrovicës renditet i pari për nga numri i familjeve që përfitojnë nga skema e ndihmës sociale, ku gjatë vitit paraprak ka regjistruar mbi 6.096 familje të kësaj kategorie, ndërsa pas këtij regjioni renditet Regjioni i Prishtinës me mbi 5.933 familje i pasuar nga Regjioni i Pejës me mbi 2.554 familje, Regjioni i Gjakovës me mbi 2.470 familje, Regjioni i Ferizajit me 2.232 familje dhe Regjioni i Gjilanit me 2.157 familje.

RegjioniNumri i familjeve që janë përfituese nga skema e ndihmës sociale
Mitrovicë6.069
Prishtinë5.933
Pejë2.554
Gjakovë2.470
Ferizaj2.232
Gjilan2.470
Prizren 1.539
Burimi: ASK

Ndërsa, duke analizuar të dhënat e ASK-së figuron se numri i familjeve që përfitojnë nga skema e ndihmës sociale në Regjionin e Prizrenit ka shënuar rënie duke krahasuar gjashtë muajt e fundit me ata të parët të vitit 2022.

Në tabelën e më poshtme janë paraqitur të dhëna për numrin e familjeve përfituese nga skema e ndihmës sociale në Regjionin e Prizrenit.

Muaji, VitiNumri i familjeve që janë përfituese nga skema e ndihmës sociale
Janar, 20222.544
Shkurt, 20222.530
Mars, 20222.486
Prill, 20222.494
Maj, 20222.442
Qershor, 20222.439
Korrik, 20221.635
Gusht, 20221.587
Shtator, 20221.574
Tetor, 20221.570
Nëntor, 20221.549
Dhjetor, 20221.539
Burimi: ASK

Rikujtojmë se në muajin dhjetor të vitit 2022 në Komunën e Suharekës janë regjistruar 450 familje me 1,975 anëtarë të cilat kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale.

Më poshtë është punuar një tabelë e cila përmban të dhëna zyrtare për numrin e familjeve dhe anëtarëve të tyre që kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale.

Muaji, VitiNumri i familjeve që kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale në Komunën e SuharekësNumri i anëtarëve të familjeve që kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale në Komunën e Suharekës
Janar, 20225032.236
Shkurt, 20224982.206
Mars, 20224932.179
Prill, 20224872.148
Maj, 20224792.114
Qershor, 20224832.130
Korrik, 20224732.080
Gusht, 20224572.005
Shtator, 20224541.997
Tetor, 20224511.974
Nëntor, 20224451.953
Djetor, 20224501.975
Burimi: ASK
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë