Arsimi në Suharekë, suksesi i nxënësve në testin e arritshmërisë bie për 2.71%

  • 24.11.2022
Arsimi në Suharekë, suksesi i nxënësve në testin e arritshmërisë bie për 2.71%

Me përfundimin e shkollës fillore dhe asaj të mesme, nxënësit në të gjithë Kosovën ku përfshien klasët (I deri IX) dhe ata që përfundojnë shkollën e mesme ku përfshihen klasë (X deri në XII) janë të detyruar që t’i nënshtrohen testit të arritshmërisë.

Në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Drejtoria Komunale e Arsimit në Suharekë kishte bërë të gjitha përgatitjet për organizimin e testit të arritshërisë  për klasët e IX-ta (nënta) si dhe provimit të maturës për klasët e IX-ta (dymbëdhjeta) për afatin e qershorit.

Sipas një raporti vjetor të publikuar nga Komuna e Suharekës të cilin e ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se testit të arritshmërisë për klasët e IX-ta i cili ishte mbajtur me datë 21.05.2021 u janë nënshtruar gjithsej 823 nxënës dhe përqindja e kalueshmërisë është 51.56%.


Krahasuar me vitin shkollor 2018/2019 rezulton se numri i nxënësve është zvogëluar për 18 nxënës, ndërsa suksesi i nxënësve në testin e arritshmërisë në vitin shkollor 2020/2021 ka rënie për 2.71%.

Rezultate e testit të arritshmërisë sipas shkollave :

NrShkollaVendiKodi i shkollësPërqindja
1SHMU “Destan Bajraktari”Suharekë2461.12%
2SHMU “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”Sallagrazhdë0554.08%
3SHMU “Flamuri i Abrit”Reshtan1048.57%
4SHMU “7 Marsi”Suharekë0167.07%
5SHMU “Migjeni”Gjinoc0766.64%
6SHMU “28 Nëntori”Debërdelan1350.10%
7SHMU “Shkëndija”Suharekë0244.34%
8SHMU “17 Shkurti”Shirokë2745.5%
9SHMU “Shaban MazrrekuSopijë0440.60%
10SHMU “Hasan Prishtina”Semetisht1466.35%
11SHMU “Dituria”Samadraxhë1250.12%
12SHMU “Edit Durham”Mushtisht0355.60%
13SHMU “Drita”Gelancë0845.23%
14 SHMU “Dëshmorët e Tivarit”Peçan1646.91%
15 SHMU “Bajram Curri”Nishor 1546.62%
16SHMU “Vëllezërit Frashëri”Bukosh2264.92%
17SHMU “Dëshmorët e Greikocit”Greikoc0648.62%
18SHMU “Ramë Bllaca”Bllacë1766.64%
19SHMU “Iliria”Savrovë2374.78%
20SHMU “Besim Ndrecaj”Maçitevë2540%
21SHMU “Sadri Duhla”Duhël1839.84%
22SHMU “Dëshmorët e Kombit”Vraniç2154.45%
23SHMU “Vaso Pashë Shkodrani”Leshan0941.04%
24SHMU “Lidhja e Prizrenit”Budakovë2061.5%
25SHMU “Ismet Jashari Kumanova”Javor2650.66%
26SHMU “Rilindja”Nepërbisht2840.37%
27SHMU “Kongresi i Manastirit”Studençan1158.59%
28SHMU “Naum Veqilharxhi”Mohlan1941.08%
29SHMU ”Xhavat Sylaj”Sllapuzhan2941.85%
Krahasuara me vitin paraprak suksesi i nxënësve në testin e arritshmërisë në këtë vit shkollor ka rënie për 2.71%.Mesatarja ne nivel vendi: 57.1%

Ndërsa, testit të maturës u janë nënshtruar 672 maturantë (nga Gjimnazi “Jeta e re” në Suharekë”, Shkolla Profesionale “Avdyl Rama” në Shirokë dhe Shkolla Teknike “Skender Luarasi” në Suharekë).

Testi i maturës është organizuar në 4 qendra (objekte shkollore) dhe në bazë të analizave rezulton se kalueshmëria e nxënësve është:

  • Gjimnazi ka kalueshmërinë -88.25%,
  • Shkolla teknike -34.97% dhe
  • Shkolla profesionale- 32%

Në nivel të komunës, për tri shkollat kalueshmëria e shprehur në përqindje për afatin e qershorit është 59.37% ndërsa për afatin e gushtit rezultatet janë si në vijim:

  • Gjimnazi 87.10%,
  • Shkolla teknike 31.65%
  • Shkolla profesionale 52.1%.

Për tri shkollat kalueshmëria ka arrit në 49.17%

Gazetare, Eurolinda Zenelaj

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë