Elezi: Vendimi i KQZ-së për telefonata, për t’i ikur keqpërdorimeve

  • 19.01.2021
Elezi: Vendimi i KQZ-së për telefonata, për t’i ikur keqpërdorimeve

Valmir Elezi, zëdhënës i KQZ-së, në “Aktual”, foli për regjistrimin e aplikimit për votim jashtë vendit, për procesin e verifikimit, si dhe për Qendrën e thirrjeve në kuadër të KQZ-së.

Më tej ai foli për dy ankesat që janë bërë lidhur me thirrjet për verifikimin e votuesve në PZAP dhe GjS, të cilat janë hedhur poshtë, kështu KQZ ka marrë vendim për verifikim të aplikuesve për votim jashtë vendit.

“Aktualisht është duke u zhvilluar periudha e aplikimit për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës, që do të përmbyllet më 21 janar në orën 18.00, sipas kohës lokale”, deklaroi ai për RTK.


Tutje, Elezi sqaroi për kushte e të drejtën për të votuar, sipas të cilit të gjithë personat e moshës mbi 18 vjeç dhe të cilët kanë shtetësi të Kosovës kanë mundësi votimi, duke specifikuar, përveç dokumenteve identifikuese, edhe numrin e telefonit, si një element shtesë obligues.

“Ky vendim është marrë vetëm me qëllim identifikimi nëse ai person që ka aplikuar për votim të jetë person i duhur, jo dikush tjetër, pra e gjithë kjo procedurë është për t’i ikur keqpërdorimit të këtij procesi”, sqaroi Elezi.

Zëdhënësi i KQZ-së, ndër të tjera, sqaroi procesin e aplikimit për votim të qytetarëve jashtë vendit, me theks të veçantë në sigurimin e aplikantëve në ruajtjen e të dhënave personale.

Ai, me këtë rast foli edhe për historikun e votimeve nga diaspora në të kaluarën, duke shtuar se tani, falë teknologjisë, procesi i evidentimit të të dhënave personale të aplikantëve për këtë qëllim do të jetë më i lehtë, më saktë e më i shpejtë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë