Mesut Ozil: Do të luajë vetëm për Fenerbahçe

Mesut Ozil do të luajë vetëm për Fenerbahce nëse ai shkon në Turqi. Kështu ka thënë menaxheri i tij të martën në mes të bisedave për transferimin e mesfushorit nga Anglia.

Në një intervistë me beIN Sports Turkey, Erkut Sogut tha se një lëvizje drejt Fenerbahce do të ishte një vendim i shkëlqyeshëm për fituesin e Kupës së Botës, por theksoi se asgjë nuk është finalizuar dhe do të ishte e gabuar të supozohej diçka në këto momente.

“Ozil nuk është një tifoz i thjeshtë i Fenerbahce zakonisht. Ai është një adhurues i madh i Kanarinëve të Verdhë. Sidoqoftë, para se dokumentet të nënshkruhen, asgjë nuk është e qartë. Edhe nëse arrijmë në një marrëveshje verbale para se të nënshkruhen kontratat, askush nuk mund të thotë se marrëveshja është bërë përfundimisht”, tha ai.

Ozil, një shtetas gjerman me origjinë turke, u bashkua me Arsenalin në 2013 pas tre sezonesh të suksesshme në gjigantët spanjollë të Real Madrid, ku ai ndihmoi Los Blancos të fitonin një titull në La Liga, një Kupë të Spanjës dhe një Super Kupë.

Me 44 gola dhe 77 asistime në 254 ndeshje në Angli, ai luajti një rol të rëndësishëm ku Topçinjtë (Arsenali) fituan katër trofe të Kupës FA dhe arritën në finalen e UEFA Europa League në një hark kohor prej gjashtë vjetësh.

I lënë jashtë skuadrave të këtij sezoni në Premier League dhe Europa League, Ozil nuk ka bërë një paraqitje për skuadrën londineze që nga marsi i kaluar.

Duke folur për gjendjen e tanishme të lojtarit, Sogut tha se nuk do t’i duhet kohë mesfushorit për të rikthyer formë.

RAPORTO