Lewandowski barazon rekordin e Ronaldos në fitoren e Bayernit

18.12.2021

Ylli polak shënoi golin e tij të 43-të të Bundesligës të vitit për të shënuar fitoren 4-0 të Bayernit ndaj Wolfsburgut dhe eklipson pikën e mëparshme më të mirë për golat në një vit kalendarik të vendosur në 1972 nga “Der Bomber”. Lewandowski shënoi golin e tij të 69-të në vitin kalendarik 2021, duke barazuar […]

Lewandowski barazon rekordin e Ronaldos në fitoren e Bayernit Foto: Ilustrim

Lewandowski shënoi golin e tij të 69-të në vitin kalendarik 2021, duke barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos të vendosur në 2013. Messi mban rekordin e përgjithshëm prej 91 golave ​​të vendosur në 2012.

Lewandowski, i cili theu rekordin e vjetër të Müller-it për golat në një sezon duke shënuar të 41-in e tij majin e kaluar në minutën e fundit të një fitoreje 5-2 ndaj Augsburgut, përsëri e la vonë për të shënuar të premten. Ai takoi krosin e Jamal Musialës në mënyrë akrobatike për të rrëmbyer rekordin në minutën e 87-të.

Thomas Müller – nuk ka lidhje me Gerdin – festoi ndeshjen e tij të 400-të në Bundesligë duke shënuar një gol dhe duke vendosur një tjetër për të ndihmuar Bayernin të hapë një epërsi prej nëntë pikësh përpara pjesës tjetër të raundit të 17-të. Dayot Upamecano dhe Leroy Sané shënuan gjithashtu.

Müller e nisi Bayernin në një fillim fluturues në minutën e shtatë, kur ai goditi në shtëpi topin e rikuperimit pasi Koen Casteels ndaloi përpjekjen e Serge Gnabry nga distanca.

Wout Weghorst pothuajse u përgjigj në anën tjetër, por Manuel Neuer ishte i barabartë me goditjen e sulmuesit holandez. Weghorst do të kishte një tjetër shans më vonë, pavarësisht dominimit të Bayernit në zotërimin e topit.

Lewandowski iu afrua më së shumti me një goditje me kokë që ishte pak e vështirë për Casteels për t’u mbledhur, por Bayern doli me energji të përtërirë kundër mysafirëve të ulur pas pushimit.

Müller vendosi Upamecano për golin e dytë të ekipit në të 57-ën, tre minuta para se Sané të shënonte me një goditje të mirë.

Gnabry bëri çmos për të vendosur Lewandowski, i cili gjuajti dhe më pas u pengua nga Casteels. Kur filloi të dukej sikur më në fund mund t’i duhej të ndante një rekord me Gerd Müller, Lewandowski shënoi për ta fituar atë për vete.

Ylli polak kishte shënuar tashmë 18 herë në ligë këtë sezon – një më shumë se i gjithë ekipi i Wolfsburg – dhe ai shënoi 23 gola në 20 ndeshjet e mëparshme të Bundesligës kundër Wolfsburg – më shumë se kundër çdo ekipi tjetër.

Seria e humbjeve të Wolfsburgut u shtri në shtatë ndeshje në të gjitha garat.