Inter – Juventus, rivaliteti i përjetshëm që ka shkruar historinë e Serie A

Inter – Juventus, rivaliteti i përjetshëm që ka shkruar historinë e Serie A

Gianni Brera e quan “Derbi i Italisë”. Edhe sikur të kufizohej vetëm në sfidat e luajtura në “San Siro”, si ajo e kësaj të diele, Inter-Juventus sjell me vete një sërë kujtimesh, sugjerimesh, kampionësh, ndeshje të bujshme që vetëm një libër i madh historik mund ti mbulojë.

Në vitin 1933, në mes të “quinquienniumit të Juventusit” (1930-35), Inter mposht Juventusin me një rezultat spektakolar 3-2 në Milan Arena, me gola të shkëlqyer si ato të Meazza dhe Levrato. Dy vjet më vonë, në 1935, Interi shënoi fundin e vërtetë të dominimit të Juventusit me një rezultat të mprehtë 4-0, me një hat-trick të Meazza-s edhe nëse në fund të sezonit kampionati do të shkonte në Bolonjë.

E njëjta histori përsëritet pas tre viteve të tjera me 5-0 më të rrumbullakosura, por me titullin ende në Emilia.


Bardhezinjtët kompensohen veten pas luftës. Në vitin 1950, 2-4 në San Siro, me gola nga Praest dhe Muccinelli, në një sezon ku titulli do të shkonte pikërisht për Juventusn.

Në sezonet ’52 -’53 dhe ’53 -’54, titulli shkoi te Inter me trajner Foni, i prirur për një sistem mbrojtës që kundërshtohet nga një pjesë e madhe e shtypit kombëtar. Sidoqoftë, ky sistem nuk e ndaloi Interin të fitonte 6-0 ndaj rivalëve të tyre torinez në 1954.

Në 1960, një rezultat 0-3, me gola të shënuar nga Sivori dhe Boniperti, i ktheu buzëqeshjen Juves, e cila në fund të sezonit, do të rrëmbente sërish titullin.

Pastaj fillon epoka Herrera e viteve ’60 dhe ajo bardh e zi e viteve ’70.

Më 8 maj 1977, ndeshja përfundoi 0-2 për ekipin e drejtuar nga Trapattoni. Më pas vjen mallkimi i 11 nëntorit për Juven. Në dy raste, në 1979 dhe 1984, bardhezinjtë humbën në San Siro me të njëjtin rezultat, 4-0 dhe me Altobelli si protagonist dhe Rummenigge pesë vjet më vonë.

Kampionë absolutë si Platini dhe Baggio e udhëhoqën Juventusin në dy fitore në Milano, në sezonet ’83 -’84 dhe ’91 -’92.

Pastaj arrijmë te e famshmja ’97 -’98 (ajo e faullit të Julianos ndaj Ronaldos). Në ndeshjen e parë, një super lojë nga Fenomeni lejon Djorkaeff t’i japë Interit tre pikët në San Siro.

Në një vit tjetër të diskutueshëm, 2002 (ai i 5 majit), dy rivalët luanin për Scudetto. Ndeshja në “Meazza” përfundon 2-2.

Në vitin 2006, në një ndeshje të fituar nga miqtë, del në pah ndëshkimi i Del Piero (festa me gjuhën e famshme). Një fitore e padobishme duke pasur parasysh që ai kampionat do të revokohej për shkak të Calciopoli.

Dhe vetëm nga ajo histori një rivalitet i shëndetshëm kthehet në të dëmshëm. Pas një viti në Serie B, Juve hoqi kënaqësinë e fitimit në San Siro në Mars 2008 me dominimin e plotë kombëtar dhe dy vjet më vonë edhe në rang ndërkombëtar të Interit nën drejtimin e Mancinit e më Mourinhos.

Epoka e Juventus rinis në sezonin 2011-12 me ardhjen e Conte në stol dhe një nga momentet në të cilat kuptohet se Juventusi i ri mund të kthehet është fitorja 1-2 në San Siro në fund të Tetorit 2011, me gola të Vucinic dhe Marchisio.

Që nga ajo kohë nisi edhe dominimi bardhezi në Serie A me 9 kampionate rradhazi, njëri prej të cilëve u fitua në vitin 2018 në San Siro me fitoren 2-3 kur, në minutat e fundit, autogoli i Skriniar dhe goli i Higuain lejuan që Allegri të mbante larg Napolin e Sarrit.

Ndeshja e fundit në San Siro daton më 6 tetor 2019: një nga performancat e pakta për të kujtuar nga Juventusi i Sarrit (1-2 me gola nga Dybala dhe Higuain).

Inter-Milan luhet ditën e dielë, ora 20:45. Kjo sfidë është e 175-ta në Serie A me Juventusin që regjistron 84 fitore, 44 ndeshje janë mbyllur në barazim dhe Interin që ka triumfuar në 46 të tjera.

Sfida e Milanos do të vendosë përballë edhe dy golashënuesit më të mire të Serie A: Romeli Lukaku (12 gola dhe 3 asiste) dhe Cristiano Ronaldo (15 gola dhe një assist). Të dy bashkë e kanë tundur 27 herë rrjetën, shifër kjo që nuk është realizuar nga 12 skuadra të kampionatit./OraNews/

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë