Derbi Milan – Inter, formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim

  • 03.09.2022
Derbi Milan – Inter, formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim

Seria A po nxehet këtë fundjavë pasi skuadrat e Milanit mbyllin forcat ndërsa Lazio përballet me Napolin në Romë.

Gjashtë nga shtatë më të mirët aktualë të ligës mbeten të pamposhtur, me Romën e Jose Mourinho-s që përballet me Udinese dhe liderët e ligës Atalanta që udhëtojnë drejt Monzas.

Derbi i javës zhvillohet mes AC Milan dhe Inter Milan.


Derby della Madonnina i parë është këtu pasi dy më të mirat e sezonit të kaluar shkojnë ballë për ballë në San Siro.


AC Milan ende nuk ka humbur në sezonin e ri, pasi ata nisin mbrojtjen e tyre të parë të titullit që nga viti 2011, por ata kanë barazuar dy nga katër ndeshjet e tyre fillestare.

Interi ka pësuar humbje tashmë në 2022-2023 – një fenomen që ka ndodhur vetëm katër herë në ligë sezonin e kaluar.

Takimi i fundit mes këtyre dy gjigantëve përfundoi me gëzim për mysafirët, me Interin që kalonte në finalen e Kupës së Italisë ku do të vazhdonte të ngrinte trofeun për herë të tetë.

Në Serie A, ishte Milani ai që doli fitues në shkurt dhe ata do të kërkojnë të fitojnë ndeshje të njëpasnjëshme në ligë kundër rivalëve të tyre për herë të parë që nga viti 2011.

Lautaro Martinez ka qenë i përfshirë në një gol në secilën nga katër paraqitjet e tij të para në ligë deri më tani këtë sezon dhe do të kërkojë ta bëjë atë pesë kundër skuadrës së Stefano Piolit.

Analizë

AC Milan

Stefano Pioli thuhet se do të zgjedhë të njëjtin formacion fillestar që luajti kundër Bolonjës fundjavën e kaluar.

Në këtë ndeshje pritet të mungojë Rade Krunic për shkak të lëndimit, si dhe Ante Rebic e Alessandro Florenzi.

Inter

Henrikh Mkhitaryan është rikuperuar plotësisht dhe do të jetë në garë për një vend në mesfushë.

Ndërkaq, te skuadra e Interit do të mungojë Romelu Lukaku, si shkak i lëndimit.

Statistika

Ka pasur mbi 2.5 gola të shënuar në 11 ndeshjet e fundit të Interit (Seria A).

AC Milan është i pamposhtur në 20 ndeshjet e fundit (Seria A).

Ka pasur nën 2.5 gola të shënuar në 9 nga 10 ndeshjet e fundit të AC Milan në shtëpi (Seria A).

AC Milan ka mbajtur portën e pastër në 6 nga 7 ndeshjet e fundit në shtëpi (Seria A).

Interi ka fituar 7 nga 8 ndeshjet e fundit (Seria A).

Interi ka mbajtur portën e pastër në 5 nga 7 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër AC Milan në të gjitha garat.

Interi ka shënuar të paktën 2 gola në 7 nga 8 ndeshjet e fundit (Seria A).

Interi është i pamposhtur në 8 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër AC Milan në të gjitha garat.

AC Milan ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi (Seria A).

Formacionet e mundshme

AC Milan (4-2-3-1): Maignan; Hernandez, Tomori, Kalulu, Calabria; Bennacer, Tonali; Leao, Ketelaere, Messias; Giroud.

Inter (3-5-2): Handanovic; Bastoni, Vrij, Skriniar; Dimarco, Çalhanoglu, Brozovic, Barella, Dumfries; Martinez, Dzeko.

Parashikim

Penalltia e Mike Maignan kundër Domenico Berardi i dha AC Milan një pikë të vlefshme në një paraqitje mjaft dërrmuese kundër Sassuolos.

Interi mundi me lehtësi Cremonese në mesjavë, por mungesa e Romelu Lukakut ka të ngjarë t’i dëmtojë ata kur të përballen me rivalët e tyre vendas në derbin e së shtunës.

AC Milan 1 – 1 Inter

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë