Bizneset Vende Pune Ofertat

Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

09.06.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Hulumtimi i ri ka përcaktuar se kur ndodh numri më i madh i sulmeve fatale në zemër. Ky lloj sulmi në zemër njihet si STEMI.

Gjegjësisht, Fondacioni Britanik i Zemrës bëri të ditur se ka shumë të ngjarë që në fillim të javës të ndodhë një atak në zemër. Sigurisht, shanset më të larta që të ndodhë STEMI janë të hënën.

“Tani duhet të zbulojmë se çfarë i bën sulmet në zemër më të mundshme në ditë të caktuara. Kjo mund t’i ndihmojë mjekët ta kuptojnë më mirë këtë gjendje vdekjeprurëse në mënyrë që të mund të shpëtojmë më shumë jetë në të ardhmen”, deklaruar mjeku Nilesh Samani.

Disa të dhëna sugjerojnë se kjo mund të lidhet me stresin dhe ciklet e ndërprera të gjumit.

“Kjo është ndoshta për shkak të stresit të kthimit në punë. Rritja e stresit çon në rritjen e niveleve të kortizolit, hormonit të stresit, i cili lidhet me një rrezik më të lartë të sulmit në zemër”, është shprehur kardiologu Jack Laffan.

Për qëllimet e këtij hulumtimi, u analizuan të dhënat për 10.528 pacientë në të gjithë Irlandën, të cilët ishin shtruar në spital ndërmjet viteve 2013 dhe 2018.

Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë