Pesë ushqimet e nevojshme për pastrimin e trupit nga yndyra

Pesë ushqimet e nevojshme për pastrimin e trupit nga yndyra
Fjolla Hoxha

07.02.2020 / Shëndeti

Ushqimet me kalori, një sasi të madhe mishi dhe ushqime të tjera yndyrore që tradicionalisht i teprojmë në këtë kohë të vitit.

Pushimet janë një periudhë e shijimit të tepërt të ushqimit. Ditët e fundit, në tryezë kanë

Për të korrigjuar efektet e ngrënies së tepërt, është e nevojshme të pasurohet menyja me ushqime që do të neutralizojnë me sukses yndyrën në trup.

Më poshtë janë disa nga ushqimet që janë ideale për luftimin e yndyrës.

1. Panxhar

Panxhari shoqërohet në përgjithësi me trajtimin e anemisë, pasi përmban një sasi të madhe hekuri, por është gjithashtu një aleat i mirë në pastrimin e trupit pas pushimeve. Ai përmban pigmente që kanë një veprim të fortë antioksidues. Njëra prej tyre është betaine, e cila mbron veçanërisht mëlçinë.

Panxhari gjithashtu rregullon tretjen dhe e stimulon atë. Është më mirë ta konsumoni të freskëta pasi vetitë e tija antioksiduese humbasin gjatë trajtimit të nxehtësisë. Në formë të freskët, mund ta përdorni si një shtesë për zbutjen, ose të përdorni një lëng frutash për ta bërë një lëng që, me shtimin e lëngut të limonit, bëhet një gotë e vërtetë e vogël shëndetësore. Ju gjithashtu mund të bëni një sallatë të shijshme të dimrit nga panxhari i freskët, i cili, në lidhje me ushqimet e tjera, largon yndyrën e padëshiruar nga trupi.

2. Brokoli

Pas festave, sigurohuni që të gjeni vende për brokoli në meny. Këto perime jeshile nga familja e lakrës gjithashtu kanë mjaft lëndë ushqyese të dobishme me aktivitet antioksidues. Është një ushqim me kalori të ulët, i pasur me vitamina A, C dhe B6, si dhe me hekur, kalcium dhe magnez.

Studime të fundit kanë treguar që brokoli parandalon akumulimin e yndyrës në mëlçi. Mund të përgatitet në mënyra të ndryshme. Për opsionin më të shëndetshëm, thjesht fshijeni atë, kullojeni me vaj ulliri dhe shtoni dy thelb hudhër që janë të copëtuar imët. Sidoqoftë, nëse ju pëlqejnë supat, sigurohuni që të bëni një supë me brokoli të butë për t’ju mbajtur të freskët.

3. Lakër

Lakra e freskët është një dietë fantastike me vetëm 25 kalori në 100 gram. Është e pasur me vitamina C dhe E, beta-karoten, magnez dhe hekur, ka një efekt të fortë anti-inflamator, nxit tretjen dhe pastron mëlçinë prej toksinës.

Sallata e lakrës së freskët është një pjesë e domosdoshme e menysë tonë dhe mund të konsumohet me shumë pjata.

4. Spinaq

Toksina në trup gjithashtu do të neutralizohet nga spinaqi i fuqishëm. Është i pasur me fibra që stimulojnë tretjen ose ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve të kapsllëkut. Është një nga antioksiduesit më të fortë. Spinaqi ka pushuar prej kohësh të jetë ushqimi i vetëm që hamë me patatet e pjekura dhe vezët në sytë tanë.

Spinaqi hahet nga mëngjesi në mbrëmje dhe është bërë një shtesë e preferuar për ushqimet e mëngjesit, si dhe pije të ndryshme që mund të shërbejnë si një meze e lehtë. Ekziston edhe një supë me spinaq të imët dhe të butë që rikthen dyqanet e hekurit të trupit dhe pastron trupin.

5. Hudhra

Gjithçka dihet për përfitimet e hudhrës. Është një nga ushqimet më të fuqishme në botë me veti të forta medicinale. Konsiderohet si një antibiotik natyral për shkak të aktivitetit antibakterial.

Hudhra përmban pothuajse njëqind komponime kimike aktive, dhe në mesin e tyre janë disa antioksidues – komponime që zvogëlojnë konsumimin në qelizat e njeriut.

Konsumimi i rregullt i hudhrave mund të ndihmojë në zbutjen e problemeve të ndryshme shëndetësore, dhe është po aq i dobishëm në procesin e detoksimit. Për performancën më të mirë, konsumoni ato si të papërpunuara.

RAPORTO