Bizneset Vende Pune Ofertat

Përse zgjohemi me dhimbje koke dhe si mund ta heqim qafe këtë problem shëndetësor

Përse zgjohemi me dhimbje koke dhe si mund ta heqim qafe këtë problem shëndetësor

19.05.2023 Shëndeti

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Ju bëni gjithçka siç duhet – shkoni në shtrat herët, hani shëndetshëm dhe nuk konsumoni alkool – dhe prapë zgjoheni me një dhimbje të fortë koke. Nëse është kështu, nuk jeni i vetëm.

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë të zakonshme dhe mund të ndodhin për një sërë arsyesh, shumë prej të cilave nuk janë serioze. Në total, ka më shumë se 100 kategori të ndryshme klinike të dhimbjeve të kokës, duke filluar nga dridhjet e vogla që zgjasin disa orë deri te ato të rënda dhe madje kërcënuese për jetën.

Dhimbja e kokës mund të ndodhë nëse jemi të dehidratuar, e cila ndonjëherë mund të jetë rezultat i pirjes së tepërt apo edhe ekspozimit për një kohë të gjatë në diell.

Shpesh nuk ka arsye për t’u shqetësuar dhe është vetëm rezultat i dehidrimit pas një mbrëmjeje argëtuese. Por dhimbja e vazhdueshme në shumicën e mëngjeseve mund të jetë një tregues i mundshëm i një problemi themelor.

Ka shumë arsye përse shfaqen dhimbje koke – disa më të dukshme se të tjerat. Në vijim të këtij teksti do të shqyrtojmë shkaqet e ndryshme.

Puna me turne

Hulumtimet kanë zbuluar se dhimbjet e kokës në mëngjes mund të shkaktohen edhe nga çrregullimet e ritmit cirkadian, që është kur “ora” natyrale e trupit është e fikur, për shembull për shkak të punës me turne. Për shkak të mospërputhjes midis orës tuaj natyrale të trupit dhe kohës kur flini në të vërtetë, mund të keni gjumë të pamjaftueshëm që mund të shkaktojë dhimbje koke kur zgjoheni.

Çrregullime të gjumit

Çrregullimet e gjumit mund të shkaktojnë dhimbje koke, sepse e njëjta pjesë e trurit që kontrollon gjumin dhe humorin kontrollon edhe dhimbjen me të cilën zgjoheni. Probleme të tjera të gjumit, duke përfshirë narkolepsinë, ecjen në gjumë, gjumin me jastëkun e papërshtatshëm dhe ndryshimet e papritura në oraret e gjumit – të tilla si gjumi i tepërt ose humbja e gjumit – mund të kontribuojnë në dhimbjet e kokës. Dhimbjet e kokës në mëngjes janë gjithashtu një shenjë paralajmëruese kryesore e apnesë gjatë gjumit, të cilën shumë njerëz nuk e kuptojnë se e kanë.

Si mund të shpëtoj nga dhimbja e kokës?

Kompresa e ftohtë

Vendosja e një komprese të ftohtë në ballë mund të bëjë mrekulli për migrenën. Kube akulli të mbështjella me një peshqir, një qese me bizele të ngrira apo edhe një dush i ftohtë mund të lehtësojnë dhimbjen. Mbajeni kompresën në kokë për 15 minuta, më pas bëni 15 minuta pushim.

Jastëk të ngrohtë

Për dhimbje koke për shkak tensioni, vendosni një jastëk të ngrohtë në qafë ose në pjesën e pasme të kokës. Nëse keni dhimbje koke sinusale, aplikoni një leckë të ngrohtë në zonën që ju dhemb. Një dush i ngrohtë gjithashtu mund të ndihmojë.

Zbehni dritat

Dritat e forta ose të ndezura mund të shkaktojnë migrenë. Nëse jeni të prirë ndaj tyre, mbuloni dritaret tuaja me perde të errëta gjatë ditës dhe provoni të mbani syze dielli jashtë.

Shmangni përtypjen e tepërt

Përtypja e çamçakëzit nuk e dëmton vetëm nofullën, por mund të shkaktojë edhe dhimbje koke. Dhe nuk është vetëm çamçakëzi, sepse e njëjta gjë vlen edhe për kafshimin e buzëve, brendësisë ose faqeve, apo objekteve si p.sh. lapsat.

Merr pak kafeinë

Jo, ky nuk është një gabim. Sasi të vogla të kafeinës shpesh mund të lehtësojnë dhimbjet e kokës dhe madje mund të rrisin efektin e qetësuesve të dhimbjes.

Praktikoni joga

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për shtrirje, joga, meditim ose relaksim progresiv të muskujve, të mësuarit për t’u çlodhur ndërsa jeni në mes të një dhimbjeje koke mund të zbusë dhimbjen.

Kufizoni alkoolin

Alkooli mund të shkaktojë migrenë në rreth një të tretën e atyre që kanë dhimbje koke të shpeshta. Është treguar gjithashtu se shkakton tension dhe dhimbje koke te shumë njerëz.

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë