Bizneset Vende Pune Ofertat

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

07.06.2023 Shëndeti

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

A keni vënë re se disa njerëz janë të uritur sapo zgjohen nga gjumi, ndërsa të tjerë e lënë mëngjesin për më vonë?

Jo të gjithë zgjohemi me të njëjtin nivel urie në stomak. Njerëzit që hanë vonë natën (veçanërisht sasi më të mëdha) kanë më shumë gjasa të zgjohen pa shumë oreks.

Nga ana tjetër, ata që kanë ngrënë darkë më herët ka të ngjarë të ndihen të uritur sapo të hapin sytë.

Megjithatë, oreksi është një gjë komplekse. Niveli i hormoneve, zakonet e gjumit, plakja dhe faktorë të tjerë mund të ndikojnë nëse ndihemi të uritur në mëngjes.

Ja çfarë mund të ndikojë në faktin që ndihemi të uritur sapo zgjohemi:

Keni një metabolizëm të shpejtë

Ndjenja e ngopjes varet kryesisht nga shpejtësia e metabolizmit të organizmit tuaj. Nëse jeni një sportist ose dikush me shumë masë muskulore, me siguri do të digjni më shumë kalori ndërsa flini.

Njerëzit me metabolizëm më të shpejtë mund të ndihen më të uritur në mëngjes sesa njerëzit me metabolizëm më të ngadaltë. Një metabolizëm i shpejtë do të thotë që trupi juaj e tret ushqimin më shpejt, kështu që duhet më shumë kohë për t’u ndjerë të ngopur ose mund të ndiheni më shpesh të uritur – thotë dietologia e regjistruar Kimberly Wiman, raporton Mind Body Green.

Gjendja mjekësore ju bën të uritur

Sa herë që një gjendje mjekësore ndryshon sheqerin tuaj në gjak, ekziston mundësia që të ndikojë në oreksin tuaj. Sidomos nëse keni diabet ose probleme të tjera të sheqerit në gjak.

– Njerëzit me diabet mund të përjetojnë një gjendje të quajtur fenomen agimi. Kjo shkaktohet nga sheqeri i lartë në gjak në mëngjes, i cili mund të çojë në rritjen e urisë – shpjegon Wiman.

Nuk flini mjaftueshëm

Gjumi është një faktor shpesh i anashkaluar, por i rëndësishëm në ndjenjën tonë të urisë. Studime të shumta tregojnë se gjumi i mirë dhe oreksi adekuat janë të lidhura. Mungesa e gjumit mendohet se zvogëlon ndjeshëm aftësinë e trurit për të rregulluar oreksin.

Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë