Frikë te Polonia, Robert Lewandowski u lëndua dhe lëshoi fushën në pjesën e parë

11.06.2024

Ylli më i madh i kombëtares polake, Robert Lewandowski, është dashur të largohet nga loja për shkak të një dëmtimi në ndeshjen kundër Turqisë, të cilën bashkatdhetarët e tij e fituan me rezultat 2:1.

Frikë te Polonia, Robert Lewandowski u lëndua dhe lëshoi fushën në pjesën e parë Foto: Ilustrim

Sulmuesi me përvojë i Barcelonës ka lënë lojën në minutën e 33-të të ndeshjes gjatë provës gjenerale dhe ende nuk dihet nëse do të mungojë në Euro.

Lewandowski sapo u ul në fushë, dukej se kishte dhimbje të forta dhe se po e mbante këmbën, kështu që u zëvendësua nga Kacper Urbanski.

Për sulmuesi e Barcelonës, ndeshja miqësore ndaj Turqisë ishte e 150-ta me fanellën e Polonisë dhe ai u nderua para fillimit të ndeshjes.

Mungesa e tij do të ishte një goditje e madhe për polakët, të cilët luajnë me Holandën në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian pas pesë ditësh.

Përveç tyre, në grupin D janë edhe dy kombëtare të tjera të forta si Franca dhe Austria.

“Karol ka ndrydhur kyçin e këmbës dhe vetëm pas analizave do të dimë se si duket situata. Sigurisht që nuk do të ketë ndryshime”, tha trajneri i Polonisë, Michal Probierz.

“Lewandowski ka një dëmtim të lehtë, por nuk duhet të ketë asnjë problem”, shtoi trajneri polak.