Të premten, Ligji i Pagave shqyrtohet në Kuvend

  • 06.12.2022
Të premten, Ligji i Pagave shqyrtohet në Kuvend

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku është caktuar që të premten të mbahet seanca plenare e Kuvendit.

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka bërë të ditur se në rend dite në këtë seancë do të jetë Ligji i Pagave.

“Për AAK-në kjo është një ndër seancat më me rëndësi, për shkak se në trajtim do të vjen ligji i shumëkërkuar – Ligji i Pagave. Ky ligj, fatkeqësisht e ka emrin Ligji i Pagave, por nuk dihet sa është paga e një zyrtari publik, për shkak se nuk ka vlerë e as koeficient”, ka shkruar Tahiri.


Po ashtu, në këtë seancë do të diskutohet edhe për Ligjin për Zyrtarët Publikë.

Postimi i plotë:

Në mbledhjen e Kryesisë diskutuam për seancën e re, e cila do të mbahet të premten.

Për AAK-në kjo është një ndër seancat më me rëndësi, për shkak se në trajtim do të vjen ligji i shumëkërkuar – Ligji i Pagave. Ky ligj, fatkeqësisht e ka emrin Ligji i Pagave, por nuk dihet sa është paga e një zyrtari publik, për shkak se nuk ka vlerë e as koeficient.

Po ashtu, në këtë seancë do të diskutohet për Ligjin për Zyrtarët Publikë, që ky ligj nuk është për zyrtarët publik, por për kapjen e administratës publike, për shkak se interferohet drejtpërdrejt në kundërshtim me BE-në dhe SIGMA-në në sistemin e meritokracisë. Pra, dora politike po zgjatet shumë në kapjen e administratës publike. Po ashtu, janë edhe disa ligje tjera që janë në kundërshtim me Gjykatën Kushtetuese.

Porosia ime për Qeverinë është që të kthejë fokusin tek jeta e qytetarëve. Pra, të fokusohet tek problemet serioze ekonomike dhe në sektorë vitalë, si në shëndetësi dhe arsim. T’i lë agjendat e ngushta, në mënyrë që me ligj ta shtrijë kapjen e shtetit gjithandej. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë