“Tash është java vendimtare për çështjen e tërheqjes së mjeteve nga Trusti”

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu ka thënë se kërkesa për tërheqjen e mjeteve nga Trusti Pensional i Kosovës nuk është kërkesë e tij, por e qytetarëve të Kosovës.

“Tash është java vendimtare për çështjen e tërheqjes së mjeteve nga Trusti”

Tutje, Haxhiu tha se është java vendimtare, duke i ftuar të gjithë deputet ta mbështesin këtë projektligj.

“Tërheqja e mjeteve nga Trusti pensional i Kosovës është kërkesë e qytetarëve dhe bazuar në këtë kërkesë të qytetarëve ne kemi proceduar plotësim ndryshimin e ligjit për fondin e kursimeve pensionale që do t’iu mundësonte qytetarëve tërheqjen e mjeteve deri në 30% nga kursimet e tyre në fondin pensional të kursimeve pensionale të Kosovës. Dhe tash është java vendimtare sa i përket kësaj çështje, votimit të këtij projektligji”, tha ai për EkonomiaOnline.


Tutje Haxhiu ka apeluar tek Kryesia e Kuvendit që ta procedoj për të enjten këtë projektligj.

“Për shkak që projektligji është neglizhuar dhe prolonguar në komision për buxhet punë dhe transfere. Unë ftoj kryesinë ta procedojë për të enjten dhe pastaj ta shqyrtojmë.

 Ka edhe një pakënaqësi qytetare dhe po i ftoj deputetët e pushtetit që ta mbështesin këtë projektligj sepse të gjithë kuvendi jemi me votën e qytetarëve dhe të votojmë pro kërkesës së qytetarëve”, tha Haxhiu.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë