Rritje ekstreme e çmimit të naftës në Kosovë, nga 1.60 euro për litër, sot u bë 1.70

  • 06.10.2022
Rritje ekstreme e çmimit të naftës në Kosovë, nga 1.60 euro për litër, sot u bë 1.70

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) tash e disa ditë ka ndaluar tavanin e çmimeve për naftën, benzinën dhe gasin.

Si duket me “tërheqjen” e MINT-it nga caktimi i çmimeve tavan për këto produkte, ka bërë që naftëtarët të bëjnë shtrenjtimin e çmimit të derivateve, ku duke krahasur me ditën e djeshme, sot është rritur ekstrem çmimi i naftës.

Një litër naftë deri dje është shitur deri në 1.60 euro, kurse sot ky çmim në disa pompa të derivateve ka arritur në 1.69 euro për litër dhe në disa të tjera deri në 1.70 euro.


Ndryshe, çmimet e derivateve ende nuk po gjejnë qetësi, çysh nga fillimi i luftës në Ukrainë e deri tani çmimet e naftës bëjnë lëvizje shumë shpesh.

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani ka thënë se OPEC ka miratuar vendimin për të reduktuar prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë, dhe ky vendim do të sjellë rritje të madhe të çmimit të naftës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë