Qytetarët të pashpresë: Nuk besojmë se na liberalizohen vizat

  • 13.10.2022
Qytetarët të pashpresë: Nuk besojmë se na liberalizohen vizat

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën është temë diskutimi në takimin e grupit punues të Këshillit të Evropës. Në Këshill diskutohet për të parë se a ka mbështetje nga shtetet anëtare dhe se a mund të lëvizet përpara.

E në lidhje më këtë qytetarët po shprehen se liberalizimi edhe mund të ndodh, por sipas tyre BE-ja është fajtore që ky proces është shtyrë me vjet.

Faik Hoxha, tha se shpreson që Evropa kësaj radhe do të vendos që Kosovës t’i hiqen vizat.


“Po shpresojmë që do të hiqen vizat, na me shpresë po jetojmë që disa vite edhe tash me humbur shpresën nuk bënë. Shpresojmë që Evropa kësaj radhe do të vendos definitivisht çështjen e heqjes së vizave për qytetarët”, tha ai.

Nazmi Halimi, tha se i gëzohet faktit se është duke u biseduar për heqjen e vizave pasi sipas tij, Kosova duhet të dalë nga ky izolim i pa merituar.

Ai po ashtu shtoi se Evropa duhet të jetë unike rreth Kosovës.

“Mendoj që në shqiptarët kemi kuptuar edhe më herëte se Evropa është hetorogjene, më në fund i gëzohemi faktit që ka arrit një unitet Evropian dhe Kosova të dalë nga ky izolim i pa merituar edhe i pa shpallur, sepse Kosova është kampion në lamin e të drejtave të njeriut e demokratizimit, kështu që kjo është një ngjarje e vonuar por shumë pozitive për  Kosovën dhe për rajonin. KE mendoj që e merr vendimin definitiv dhe janë pak ditë nga ky debat në Parlamentin Evropian edhe institucionet e Evropës që do të merret edhe vendimi definitiv”.

“Evropa është heterogjene, faji është i shumë anshme nuk është vetëm i një shteti ose dy. Evropa duhet të jetë unike rreth Kosovës”, tha ai.

Lule Krasniqi u shpreh se mosliberalizimi i vizave është shumë i pa drejtë dhe i vonuar.

Ajo ndër të tjera shtoi se Evropa nuk e ka bërë liberalizimin e vizave për shkak se populli i Kosovës është shqiptarë.

“Mendoj që janë vonuar shumë, kanë qenë  tepër të pa drejt ndaj neve si Kosovë. Faktorët sigurisht Serbia ka pasur shumë forcë me na pengu kaq shumë. Ne e kemi merituar liberalizimin qysh në vitin 2008 ose 2006 kur është kryer misioni i UNMIK-u. Jemi të shkelur që nuk po na donë Evropa”, tha ajo për EO.

“Nuk mërzitem a bëhet a nuk bëhet e kanë dëshpëruar popullin aq shumë sa që është turp me thënë që jemi në Evropë. Nuk e meriton Evropa me i respektuar Evropën. Na kanë ndihmuar me shpëtuar nga lufta, do të thotë kanë kryer vetëm punën emergjente, punën tjetër nuk na kanë përkrahur si duhet, mendoj se jemi shqiptarë na kanë bërë këtë”, tha Krasniqi.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë