Që nga themelimi e deri tani mbi 1 mijë e 200 zyrtarë policor braktisën punën vullnetarisht

  • 13.10.2022
Që nga themelimi e deri tani mbi 1 mijë e 200 zyrtarë policor braktisën punën vullnetarisht

1 mijë e 273 zyrtarë policor kanë braktisur vullnetarisht punën brenda 23 vjete.

Ata kanë dhënë dorëheqje nga ky shërbim për arsyje nga më të ndryshmet.

Disa nga këta ish-zyrtarë policor kanë ikur nga vendi ku janë punësuar në vendet e Bashkimit Evropian, e disa të tjerë kanë ndërruar vendin e punës në Kosovë.


Shifra shqetësuese e largimeve është publikuar nga Sindikata e Policisë së Kosovës në një letër që ka nisur në adresë të kryeministrit Albin Kurti dhe Ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Sipas një përllogaritje të thjeshtë, brenda vitit mesatarisht rreth 55 zyrtarë policor e lënë uniformen.

Rikujtojmë se zyrtarët policor ende nuk kanë sigurim shëndetësor ani pse ka vite që kjo temë trajtohet nga institucionet kompetente, transmeton IndeksOnline.

Sindikata ka njoftuar se aktualisht në Policinë e Kosovës janë 9 342 punonjës të rregullt duke përfshirë këtu zyrtarët e uniformuar dhe stafin civil.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë