Për 4 ditë policia dënon mbi 480 qytetarë për mos respektim të masave anti-COVID

Për 4 ditë policia dënon mbi 480 qytetarë për mos respektim të masave anti-COVID
Çlirim Gashi

05.06.2021 / Lajme

Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke gjobitur qytetarët të cilët nuk po i respektojnë masat mbrojtëse nga pandemia COVID-19.

Një gjë e tillë po bëhet e ditur nga raportet e Policisë së Kosovës, ku sipas raportit të fundit bëhet e ditur se numri i gjobave në bazë të ligjit anti-COVID është zvogëluar, duke e krahasuar me ditët tjera të kësaj jave.

Gjatë ditës së premte Policia e Kosovës ka dënuar 100 qytetarë të cilët nuk i kanë respektuar masat kundër COVID-19, shkruan SuharekaOnline.

SuharekaOnline ka grumbullar statistikat e shqiptimit të gjobave në bazë të ligjit anti-COVID për periudhën kohore 1 – 4 qershor.

Sipas këtyre statistikave bëhet e ditur se brenda 4 dite, Policia e Kosovës ka dënuar 485 qytetarë për mos respektim të masave anti-COVID.

LEXO EDHE:  Policia nuk fal, për 5 ditë mbi 8.800 gjoba të shqiptuara

Numri më i madh i gjobave ishte ajo më 2 qershor, ku gjatë kësaj dite policia shqiptoi 226 gjoba në bazë të ligjit anti-COVID.

DataNr. i gjobave në bazë të ligjit anti-COVID
1 qershor79
2 qershor226
3 qershor80
4 qershor100

Kujtojmë se Policia e Kosovës që nga muaji gusht i vitit të kaluar është duke shqiptuar gjoba në bazë të ligjit anti-COVID, ligj ky i cili ka për qëllim parandalimin e përhapjës së infeksionit me COVID-19 dhe menaxhimin e situatës.

Ndryshe, gjatë ditës së sotme janë konfimruar 20 raste pozitive me COVID-19.

RAPORTO