OVL e UÇK-së: Kurti mendon se do të na shtrijë për toke, por s’e kemi ndërmend të ndalemi

Është duke u mbajtur protesta e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), protestë kjo për shkak të indinjimit ndaj deputetëve që votuan pro rritjes së pagës minimale duke mos i përfshirë këta të fundit në këtë rritje.

OVL e UÇK-së: Kurti mendon se do të na shtrijë për toke, por s’e kemi ndërmend të ndalemi

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku ka thënë se Qeveria e Kosovës i diskriminoi veteranët kur e miratoi këtë të martë projektligjin që përcakton pagën minimale në 264 euro.

Sipas Klinakut deputetët vepruan edhe kundërligjshëm, duke shtuar se kryeministri Kurti nuk i dëgjoi, ndonëse tha se kemi paralajmëruar se do ta kundërshtojmë këtë.


U.d i kryetarit të OVL të UÇK-së theksoi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mendon se duke mos bashkëpunuar me ta, si me sindikatat dhe duke mos i mbështetur, do t’i shtrijë për toke.

“Ai mendon se duke mos bashkëpunuar me ne, si me sindikatat dhe duke mos na mbështetur e përkrahur, do të na shtrijë për toke”, tha Klinaku.

“Por ne i themi se qeveria shkon e vjen, e ne nuk e kemi ndërmend të ndalemi para çdo qeverie”, tha ai.

Ndryshe, kjo protestë po mbahet para Kuvendit të Kosovë, ku tashmë veteranët e UÇK-së edhe janë futur në obrrin e Kuvendit e do shkojnë edhe para Qeverisë për të protestuar, kurse Policia e Kosovës është mobilizuar.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë