Osmani në OKB: Serbia ditë më parë testoi dronët iranian në kufi, ky është mesazhi i tyre

22.04.2024

Presidentja e vendit Vjosa Osman e cila po flet përballë Aleksandër Vuçiqit në Këshill të Sigurimit në OKB, ka përmendur testimin e dronëve iranian nga Serbia. Sipas saj, ky është mesazhi që Serbia po ua dërgon fqinjëve.

Osmani në OKB: Serbia ditë më parë testoi dronët iranian në kufi, ky është mesazhi i tyre Foto: Ilustrim

Ndërsa sipas saj në Kosovë mbrohen e avnacohen të drejtat e serbëve

“Pretendimet e Serbisë për spastrim etnik janë të rreme dhe të motivuara politikisht. Struktura ligjore e Kosovës i mbron dhe i avancon të drejtat e serbëve. E kundërta është e vërtetë. Rreth 500 mijë serbë janë larguar nga Serbia gjatë sundimit të Vuçiqit, e thotë EUROSTAT.

Serbia mblodhi prani të paprecedentë ushtarake pranë kufirit tonë në fund të shtatorit. Ditë më parë testuan dronët iranianë në kufi. Kjo është mesazhi që u japin fqinjëve…”