“Në asnjë moment greva s’guxon të cenojë procesin mësimor”

Rinor Qehaja, njohësi i çështjeve të arsimit tha se greva sindikale assesi s’guxon të cenojë procesin mësimor.

“Në asnjë moment greva s’guxon të cenojë procesin mësimor”

Sipas tij, mësimdhënësit tanë e meritojnë një pagë më të dinjitetshme, mirëpo kjo çështje duhet të rregullohet me anë të legjislacionit dhe mos të përsëritën situatë e ndërprerjes së mësimit.

Ai vlerëson se këshilli i prindërve dhe veçanërisht komuniteti i prindërve duhet të komunikojnë me mësimdhënësit dhe mos të këtë ndërprerje të procesit mësimorë.


“Protesta është një mjet i arsyeshëm sindikal, mirëpo është e arsyeshëm përderisa nuk e cenon mësimdhënien. Më këtë rast ndërprerja e procesit mësimorë për shkak të mësimdhënies me të vërtete është e padrejtë dhe e papërballueshme si dëm për nxënësit pik së pari”, tha ai për EkonomiaOnline.

“Kërkesat e sindikatës qëndrojnë, mësimdhënësit tanë e meritojnë një pagë të dinjitetshme. Kërkesat e tyre kanë bazë mbi ligjin për organizim të grevave. Mirëpo, këto kërkesa mund të arrihen pa cenuar procesin mësimorë. Pra në asnjë moment këto reagime sindikale nuk guxojnë të prekin mësimdhënien”.

“Për vite me radhë kemi avokuar që të tejkalohet situata me këto paralajmërime ne këto ndërprerje në mësim, që të rishikohet ligji për organizim të grevave dhe që profesionin i mësimdhënësit të futet karshi veprimtarive me interes sikurse në vendet perëndimore. Pra në mësimdhënie në asnjë moment greva nuk guxon të cenoj procesin mësimor. Do të ishte ky ndryshim në legjislacion që njëherë e përgjithmonë do ta tejkalonte këtë situatë që jemi tani, e ripërsëritur vite më radhë që nga paslufta”.

“Vlerësoj që këshilli i prindërve dhe veçanërisht komuniteti i prindërve duhet të komunikojnë me mësimdhënësit, duhet të komunikojnë domosdoshmërinë e mos ndërprerjes së procesit mësimorë. Janë prindërit, nxënësit që gjykoj që duhet të bindin mësimdhënësit për pjesëmarrje në mësimdhënie dhe jo ndërprerje të saj. Një komitet i prindërve më i fuqizuar vlerësoj se do të kishte një rol më aktiv më këtë situatë”.

“Unë vlerësoj që ka plotë mësimdhënës që janë të vetëdijshëm për dëmin që i’u shkaktohet nxënësve. Numri i tillë i mësimdhënësve është i madh. Pra, kushdo brenda komunitetit të mësimdhënësve unë nuk besoj që mundet të na argumentoj neve që mu ndërpre procesi mësimor për shkak të një shujtje. Kjo është logjika prapa saj, jam shumë i bindur që nuk ka ndonjë mësimdhënës që del dhe ballafaqohet me prindërit dhe nxënësit për ndërprerje të procesit mësimorë për këto arsye”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë