Naftëtarët thirrje Kurtit: Tërhiqeni vendimin skandaloz, po falimentojmë – mijëra punëtorë rrezikojnë të mbesin pa punë

  • 09.10.2022
Naftëtarët thirrje Kurtit: Tërhiqeni vendimin skandaloz, po falimentojmë – mijëra punëtorë rrezikojnë të mbesin pa punë

Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti dhe ministres të Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari që ta shfuqizojnë vendimin e çmimit tavan për derivatet e karburanteve, pasi sipas tyre, kompanitë me këtë praktikë janë duke shkuar buzë falimentimit.

Kryetari i kësaj shoqate, Fadil Berjani në një deklaratë për Sinjalin e quajti “skandaloz” vendim e Qeverisë.

“Vendimi i fundit i Qeverisë për vendosjen e çmimeve tavan të derivateve, është skandaloz pasi që çmimi i vendosur shitës është nën çmimin blerës. Çmimi blerës për Naftë, sot është: 1.75 Euro, dje ishte: 1.68 Euro, ndërsa pardje: 1.66 Euro. Ndërsa çmimi tavan i vendosur nga Qeveria për nafte është: 1.67 Euro”, u shpreh ai.


Sipas Berjanit, kompanitë janë duke operuar me humbje “trashanike, dhe shumë shpejt shumë nga kompanitë do të falimentojmë për shkak të qasjes së gabuar të Qeverisë në vendosjen e çmimit tavan. Ku si kompanitë e mëdha po ashtu ato individuale me kosto më të ulët të operimit janë barazuar”.

E në rast se vazhdon kjo praktikë, Berjani paralajmëroi se me mijëra punëtor do të mbesin pa punë.

Në anën tjetër, kryetari i Shoqatës së Transportit Rrugor, Ruzhdi Kurtishaj ka treguar çmimet e naftës në shtetet e rajonit, kështu duke krahasuar me atë në Kosovë, ku del që në vendin tonë çmimi është më i lartë.

Kurtishaj ka thënë se 22 cent është ndryshim i madh i çmimit për një litër, duke shkruar se kjo situatë bizneset kosovare po i bën të pabarabartë në tregun rajonal.

“Sot çmimi i naftës për 1 litër është 1.48 në Mal të Zi, 1.50 për një litër në Maqedoni të Veriut e në Kosovë 1.70 euro cent për 1 litër! 22 cent është ndryshim i madh i çmimit për 1 litër naftë, ky ndryshim i madh i çmimit bizneset Kosovare i bën jo të barabartë në tregun rajonal”, ka shkruar ai.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë