Miratohet Projektligji që përcakton çmimin tavan për produktet bazike

  • 27.10.2022
Miratohet Projektligji që përcakton çmimin tavan për produktet bazike

Sot në seancën e Kuvendit të Kosovës, me 63 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, është votuar në lexim të parë Projektligji për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg.

Ky projektligj i lartëcekur ka paraparë që disa produkteve bazike t’iu vendoset çmimi tavan, ashtu si për momentin që po i vendoset derivateve të naftës.


Ndonëse ky Projektligj është në të mirë të qytetarëve, gjatë shqyrtimit të bërë nga deputetë e opozitës kanë shprehur kritika duke e kualifikuar këtë Projektligj si anti-kushtetues dhe në kundërshtim me ekonominë e tregut të lirë.

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), Rozeta Hajdari si iniciuse e hartimit të këtij Projektligji, ka thënë se kjo është bërë si shkak i rritjes së çmimeve bazë vende-vende rritje edhe të paarsyeshme, duke theksuar se ky projektligj do të aplikohet atëherë kur ka raste të destabilizimit në treg.

Po ashtu, ajo shtoi se deri tek hartimi i këtij projektligji kontribouan edhe ankesat e shumta të qytetarëve për rritjen e menjëhershme të çmimeve tek të gjitha produktet bazë.

“Duke marrë parasysh situatën aktuale të rritjes së paarsyeshme të çmimeve të produkteve bazë, si dhe ankesave të shumta të qytetarëve për rritjen e menjëhershme të çmimeve tek të gjitha produktet bazë, Ministria e Tregtisë dhe Qeveria ka hartuar ligjin i cili do të aplikohet në rastet e destabilizimit në treg”, ka thënë Hajdari.

Çmimet maksimale të shitjes apo çmimet tavan pritet të vendoset tek lëndët e drurit për djegie, buka dhe vaji ushqimore.

Gjithashtu, në këtë listë të vendosjes së çmimeve tavan do të përfshihen edhe drithërat, mielli i grurit, orizi, pastat, qumështi, kripa e kuzhinës, sheqeri kristalor, vezët e pulës, mishi i pulës dhe produktet higjienike.

Përpos këtyre, listës së vendosjes së çmimeve maksimale për shitje do të përfshihen edhe produkte tjera themelore të konsumit për jetesë, të përcaktuara këto me vendim të Qeverisë së Kosovës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë